22 listopada 2024

Żywienie specjalistyczne w leczeniu psów i kotów

Dla większości psów i kotów zupełnie wystarczające są rozmaite karmy bytowe, których skład bazuje na zbilansowanych składnikach odpowiadających zapotrzebowaniu zdrowego, dorosłego zwierzęcia danego gatunku. W przypadku zwierząt chorych przewlekle, po zabiegach czy cierpiących na tymczasowe dolegliwości zdrowotne nierzadko konieczne jest wprowadzenie specjalistycznego żywienia.

Reklamy

 

Dieta sama w sobie rzadko kiedy ma aż takie działanie, aby całkowicie poprawić stan zdrowia psa czy kota. Niemniej jednak jest to jeden z elementów procesu dochodzenia do zdrowia, dlatego istotne jest, aby w każdym z przypadków karma weterynaryjna dobierana była indywidualnie. Co więcej, jest to dieta tymczasowa, której wprowadzenie zawsze trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii: zaznacza sklep zoologiczny keko.pl.


Różnica w składzie

Reklamy

Karmy weterynaryjne przede wszystkim posiadają zupełnie inny skład aniżeli żywienie bytowe. W przypadku karm bytowych cały skład dopasowany jest do potrzeb zdrowego psa czy kota w konkretnym wieku. Karmy weterynaryjne są bardziej wyspecjalizowane, tj. poleca się je w konkretnych jednostkach chorobowych albo przy kontynuowaniu terapii w danym nurcie. Zazwyczaj są to więc karmy wprowadzane tymczasowo, zastępujące podstawowe żywienie bytowe, mające wspomóc psa w walce z chorobą. Żadna z karm typowo weterynaryjnych nie ma wysokiej zawartości białka, zaś ilość tłuszczów oraz węglowodanów jest zbilansowana odpowiednio do potrzeb w danej jednostce chorobowej.


Na każde schorzenie

Reklamy

Bardzo istotnym elementem prawidłowego żywienia psów i kotów przewlekle chorych czy podlegających długotrwałemu leczeniu jest dobranie właściwego pożywienia. Karmy weterynaryjne Royal Canin Veterinary Diet to kilkanaście różnych składów, które każdorazowo dopasowane są do potrzeb zwierząt cierpiących na konkretne schorzenia. Dzięki temu odchodzi konieczność samodzielnego bilansowania pokarmu dla zwierzęcia, zwłaszcza że karmy z linii weterynaryjnej w przypadku marki Royal Canin tworzone są pod kuratelą lekarzy weterynarii. W ten sposób powstały linie żywienia zwierząt po zabiegach ortopedycznych (RC Vet Mobility), przy schorzeniach nerek (RC Vet Renal), chorobach kardiologicznych (RC Vet Cardiac) czy uszkodzeniach wątroby (RC Vet Hepatic). Z uwagi na indywidualne zbilansowanie składników odżywczych, w tym witamin, minerałów i dodatków dietetycznych, niezbędne jest wprowadzenie karmy weterynaryjnej zawsze w porozumieniu z lekarzem weterynarii prowadzącym leczenie zwierzęcia.


Żywienie wspiera leczenie

Podobnie jak w przypadku osób przewlekle chorych, tak i w sytuacji zwierząt z podobnymi chorobami żywienie ma istotny wpływ na poprawę ich stanu zdrowia. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie organizmu, zbilansowanie składników odżywczych tak, aby nie pogarszały stanu psa czy kota. Rozbicie karm weterynaryjnych na jedzenie suche oraz mokre sprawia, że można podawać odpowiednie, miękkie i łatwe w trawieniu pożywienie np. po zabiegach dentystycznych czy chirurgicznych. Wtedy właśnie organizm dostosowanie nie tylko składu pokarmu, ale również i jego konsystencji jest niezwykle istotne.

Wszystkie karmy weterynaryjne marki Royal Canin można zobaczyć na https://www.keko.pl/firm-pol-1440589336-Royal-Canin-Veterinary-Diet.html

 

fot. mat. sponsora