Władza rodzicielska przysługuje każdemu z rodziców. Mają oni prawo wspólnie decydować o miejscu zamieszkania dziecka, edukacji i innych kwestiach dotyczących jego życia. Władza rodzicielska pozostaje niezmienna także wówczas, gdy rodzice się rozstają. Bywa jednak i tak, że rodzice po rozstaniu nie są w stanie porozumieć się w kwestiach wychowawczych dziecka. W takiej sytuacji możliwe jest ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.
Sąd może ograniczyć władzę rodzicielską, gdy rodzice pozostają w rozłączeniu, co należy rozumieć jako stan faktyczny, w jakim znajdują się rodzice dziecka, polegający na ich separacji faktycznej. W rozłączeniu mogą zatem pozostawać zarówno rodzice pozostający w związku małżeńskim, jak i niebędący małżonkami.
Decydując o ograniczeniu władzy rodzicielskiej sąd ma na uwadze wyłącznie dobro dziecka. Natomiast brak porozumienia pomiędzy rodzicami w kwestii wychowania dziecka często rodzi nieporozumienia, co znacząco utrudnia sprawowanie wspólnej władzy rodzicielskiej. Taka sytuacja niekorzystnie wpływa na dziecko. Wobec tego konflikt rodziców jest jedną z okoliczności przemawiającą za wydaniem rozstrzygnięcia o ograniczeniu władzy.
Zwykle o władzy rodzicielskiej rozstrzyga sąd podczas postępowania rozwodowego lub separacji. Orzekając o rozwodzie, sąd decyduje także o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi i albo pozostawia pełnię praw rodzicielskich obojgu rodzicom albo ogranicza władzę rodzicielską jednego z rodziców do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
Rodzic może również złożyć do sądu rodzinnego wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiemu z rodziców. We wniosku tym należy dokładnie wskazać zakres spraw, co do których będzie mógł decydować rodzic z ograniczoną władzą rodzicielską. W szczególności do takich spraw zaliczyć można wybór sposobu leczenia dziecka, decyzję o zabiegu lekarskim, wyborze szkoły, wydaniu paszportu czy wyjeździe dziecka za granicę.
Podkreślić należy, że prawo osobistej styczności z dzieckiem przysługuje nadal obojgu rodzicom bez względu na ograniczenia ich władzy oraz że ograniczenie władzy rodzicielskiej nie wpływa na dziedziczenie czy obowiązek alimentacyjny. Co istotne pełnia praw rodzicielskich może zostać przywrócona, zatem ograniczenie to nie ma charakteru trwałego.
Informuję, że publikacja odzwierciedla opinię autora, NIW-CRSO nie jest odpowiedzialne za sposób wykorzystania zawartych w nich informacji.
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
zadanie publiczne finansowane ze środków NIW-CRSO
Zobacz też:
Audi warte 200 tys. odnalazło się w Dołhobyczowie!
Hrubieszów: Uczennica Jedynki nagrodzona [ZDJĘCIA]