22 listopada 2024

Co z WIBORem w 2024 roku?

Rosnące raty kredytów w krótkim czasie sprawiły, że bardzo wiele osób zaczęło interesować się tematyką wysokości oprocentowania na rynku. W konsekwencji uwaga kredytobiorców skupia się na WIBORze. Coraz częściej analitycy przedstawiają swoje spekulacje, które odnoszą się do uprawdopodobnionych, przyszłych wartości. Czy pojawia się realne światełko w tunelu i co z WIBORem w 2024 roku?

Reklamy

Czym jest WIBOR?

WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Odnosi się do wysokości oprocentowania na rynku, na którą banki wzajemnie udzielają sobie pożyczek. Zarówno wysokość WIBOR jak i wartość stóp procentowych przekłada się na oprocentowanie kredytów detalicznych i hipotecznych. WIBOR ustalany jest niemal codziennie.

Jaki będzie WIBOR w 2024 roku?

Należy mieć na uwadze, że WIBOR jest w pełni zależny od sytuacji gospodarczej, również wysokości stóp procentowych, dlatego zaliczany jest do wskaźników zmiennych. Ostatnie trzy lata udowodniły, że nic nie można uznać za pewnik, jednak obecny stan rzeczy wskazuje, że jest ogromna szansa na spadek wskaźnika WIBOR. Eksperci zakładają, że będzie następował spadek stóp procentowych, co będzie miało swoje bezpośrednie przełożenie na WIBOR. Jednocześnie na uwadze należy mieć, że wskaźnik WIBOR ma zostać zlikwidowany, a w ofercie banków będą pojawiały się produkty bazujące na wskaźniku WIRON. Tym samym wypierając oferty z WIBORem i zajmując ich miejsce.

Reklamy

Ekonomiści i bankowcy przewidują, że wraz z końcem 2023 roku, wartość WIBOR 3M będzie oscylowała ok. 5,56%, jednak już w marcu 2024 roku spadnie do ok. 5,11%. Optymistycznie zapowiada się koniec 2024 roku, kiedy wartość WIBOR 3M będzie delikatnie przekraczała 4%. Dla porównania należy wspomnieć, że WIBOR 3M w lecie 2021 roku wynosił tylko 0,21%. Żadna z obecnych prognoz nie zakłada powrotu do tej sytuacji rynkowej, która byłaby niezwykle komfortowa dla kredytobiorców, dlatego nie można zakładać, że rata kredytu zmniejszy się o połowę.

Kiedy raty kredytów będą spadały?

Analitycy dostrzegają, że w następnym roku kredytobiorcy będą mogli doświadczyć spadku rat zaciągniętych zobowiązań ze zmienną stopą kredytową. Gromadzone dane wskazują, że stopy procentowe będą malały. Jednocześnie należy pamiętać, że raty kredytów nie zmieniają się od razu. Zależne jest to od rodzaju zastosowanego WIBORu. W przypadku kredytów WIBOR 3M aktualizacja dokonywana jest raz na trzy miesiące, z kolei w przypadku WIBOR 6M zmiany następują raz na 6 miesięcy. Ostateczna wartość obniżenia raty kredytu uzależniona jest od wysokości zaciągniętego kredytu. Czym wyższa początkowa wartość tym bardziej znaczący jest spadek.

Reklamy

Równolegle należy dostrzec, że obniżanie stóp procentowych NBP wiąże się nie tylko ze spadkiem oprocentowania kredytu, ale także rzutuje na wzrost zdolności kredytowej. Stąd śledzenie ich wartości powinno być istotne także dla osób planujących wziąć kredyt. Niekiedy chwilowe zaprzestanie starań o kredyt umożliwi znaczącą poprawę sytuacji.

Zaciągnięcie długoterminowego zobowiązania jest jednym z najistotniejszych wydarzeń w życiu, dlatego nie należy podejmować się samodzielnego analizowania umów kredytowych. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty renomowanej kancelarii. Kancelaria Walterowicz tworzona jest przez specjalistów, którzy doskonale odnajdują się w zagadnieniach podatkowych i prawnych. Z ich pomocy można skorzystać na każdym etapie. Bogate doświadczenie i ogromna wiedza sprawiają, że Kancelaria Walterowicz potrafi pomóc w znalezieniu satysfakcjonującego rozwiązania w nawet najbardziej zawiłych sprawach.


tekst i fot. mat. partnera, fot. źródło: pixabay.com