22 listopada 2024

Hrubieszów: Alkohol i Narkotyki [ZDJĘCIA]

Jutro, tj. 25 listopada, policjanci z drogówki na terenie całego województwa lubelskiego przeprowadzą akcję „Alkohol i Narkotyki”.

Reklamy

Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, a tym samym zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z ich udziałem.

W okresie od 1 stycznia do 31 października 2023 roku na terenie naszego województwa doszło do 56 wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących będących pod działaniem alkoholu.

Reklamy

W tym czasie z lubelskich dróg wyeliminowaliśmy ponad 3000 kierujących znajdujących się pod działaniem alkoholu.

Czytaj: 20-latek dachował mając 1,5 promila

Reklamy

Jutro należy liczyć się ze zwiększoną liczbą kontroli drogowych oraz większą liczbą policyjnych patroli, także tych w nieoznakowanych radiowozach. Zwłaszcza w godzinach popołudniowych i nocnych funkcjonariusze będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz testować na zawartość narkotyków – informuje podkom. Kamil Karbowniczek z KWP w Lublinie.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna nie niższa niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł0 lub areszt do 30 dni;
  • utrata prawa jazdy i zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
  • 15 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat;
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł;
  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są ciężko ranni trafi do więzienia na minimum 3 lata, a jeśli są zabici to trafi do więzienia na minimum 5 lat, i do dwukrotności górnej granicy ustawowego zagrożenia (czyli do 16 lat w każdym z tych przypadków).

Zobacz też:

Auto dachowało. Za kółkiem pijany 22-latek bez uprawnień [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



źródło i fot. KWP w Lublinie