Koncert muzyki filmowej Andrzeja Korzyńskiego, do filmów Wajdy i Żuławskiego. Wystawa plakatów do filmów Wajdy. Wystawa Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie z rysunkami Wajdy i otwarta projekcja „Człowieka z Żelaza“.
„Andrzej Korzyński, autor słynnych tematów muzycznych, w obrazach Wajdy i Żuławskiego spotka się z publicznością Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zapraszamy na spotkanie z Mistrzem. 8 listopada,po otwartej projekcji „Człowieka z Żelaza“, o godzinie 12:00 w Sali Kinowej CSK, na poziomie -1. Wieczorem,o godzinie 19:00, w Sali Operowej, unikatowy koncert kompozycji Korzyńskiego, w najlepszych interpretacjach symfonicznych i rozrywkowych“ – mówi Piotr Franaszek, Dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
8 listopada, o godzinie 19:00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur odbędzie się koncert prezentujący bogatą i różnorodną twórczość jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Andrzeja Korzyńskiego. Jego talent doceniali wybitni polscy reżyserzy, jak Andrzej Wajda, Andrzej Żuławski, Janusz Morgenstern czy Janusz Nasfeter. W koncercie usłyszymy motywy muzyczne z wielu popularnych filmów i seriali, m.in. „W pustyni i puszczy”, „Brzezina”, „Człowiek z Marmuru”, „Człowiek z Żelaza”, „Szamanka”, „Panna Nikt”, „Janka”, „Akademia Pana Kleksa”, „Tygrysy Europy” czy „Zaginiona”.
„Tym koncertem nawiązujemy również do twórczości Andrzeja Wajdy. 17 listopada otwieramy wystawę plakatów do jego filmów, a od 18 listopada można oglądać prace plastyczne reżysera zgromadzone w kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Współpraca kompozytora i reżyserato spotkanie, które zaowocowało niezwykłym dorobkiem, przekazujemy go naszejpubliczności“ – dodaje Piotr Franaszek.
Poza pracami polskiego reżysera, na ekspozycję „Doświadczyć Japonii“ składają się dzieła największych twórców drzeworytu ukiyo-e Utamaro, Hokusaia, Hiroshigego, które decydująco zmieniły obraz sztuki zachodniej XX wieku, fotografie Hiroh Kikaia, plakaty Kenya Hary, zbroje samurajskie i kimona – synonimy Japonii, lecz także „droga pisma” (kaligrafia) i „droga herbaty” (chadō).
Koncert w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, pod kierownictwem muzycznym Filipa Siejki, przybliży niezwykłą historię kompozytora od lat 60., jego współpracę z czołowymi wykonawcami polskiej estrady, pracę kompozytorską dla wybitnych polskich i zagranicznych reżyserów oraz równoległe działania na polu elektronicznego eksperymentu. Utwory w aranżacji symfonicznej zagra Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Macieja Pawłowskiego. W części rozrywkowej usłyszymy Filipa Siejkę na skrzypcach, Wiesława Wysokciego na saksofonie, Kubę Chmielewskiego na gitarze, Bartosza „Bartozziego“ Wojciechowskiego na gitarze basowej, Łukasza „Łamka“ Szafrańskiego na perkusji,a zaśpiewają – Malwina Kusior, Tomasz Steciuk i Five Lines.
Andrzej Korzyński – wybitny polski kompozytor spełniający się zarówno w muzyce rozrywkowej, eksperymentalnej, jak i filmowej. Mimo swego bogatego dorobku pozostaje w Polsce relatywnie nieznany, natomiast jego twórczość przeżywa ostatnio renesans w Paryżu czy Londynie, gdzie nakładem brytyjskiej wytwórni Finders Keepers ukazało się pięć płyt z jego muzyką filmową.
Filip Siejka – muzyk i kompozytor, multiinstrumentalista, band leader i producent muzyczny. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracował m.in. z Mieczysławem Szcześniakiem, Michałem Bajorem, Natalia Kukulska oraz Dariusz Kordek.
Maciej Pawłowski – kompozytor, dyrygent, aranżer, producent muzyczny i pedagog, Jest autorem muzyki oraz kierownikiem muzycznym licznych musicali Teatru Roma w Warszawie, m.in. Les Misérables, Upiór w operze, Akademia pana Kleksa, Taniec Wampirów, Koty, Grease, Miss Saigon.
Bilety w cenie 30 i 40 złotych można zakupić w kasie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (płatność gotówką) oraz punktach stacjonarnych i serwisie internetowym www.eventim.pl Koncert będzie rejestrowany przez Telewizję Polską.