22 listopada 2024

Z Historii sportu… (cz. 3)

W popularnym Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, poniżej publikacja trzeciego odcinka, a w ostatnim wydaniu jest już część ósma. Może i czytelników lubiehrubie to zainteresuje, przypomni…

Reklamy


Z Historii sportu… (cz. 3)

 

1926 – W okresie międzywojennym umiejętnościami piłkarskimi w Biłgoraju popisywali się członkowie Związku Strzeleckiego. Do wyróżniających należał Wacław Kwieciński (po wojnie wielce aktywny organizator sportu w mieście).

Reklamy

 

1931 – Do Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Lublinie należał „Sokół” Tomaszów Lubelski.

 

1935 – Piłkarska drużyna Hetmana Zamość zajęła 1 miejsce w klasie B i awansowała do klasy A. Mecze rozgrywano na boisku w parku oraz wojskowym 3 P.A.L.

Reklamy

 

1950 – Od jesieni występujący w piłkarskiej klasie B WKS Zamość dodał do swojej nazwy „Technik”, ponadto w tym okresie w Zamościu były jeszcze trzy drużyny: Unia, Gwardia, Drukarz.

 

1957 – Hrubieszowscy działacze piłkarscy widząc, że lepsi zawodnicy byli rozproszeni w kilku zespołach miasta, postanowili stworzyć jedną, ale mocną drużynę. Tak powstał Spółdzielczo – Rzemieślniczo Amatorski Klub Sportowy „Unia” z patronatem Zrzeszenia Sportowego „Start”. Prezesem został Antoni Zaburda. Zespół przystąpił do rywalizacji w klasie A zajmując 6 miejsce wśród 12 zespołów.

 

1959 – W szkole zwanej potocznie „Mechanik” w Tomaszowie Lubelskim pracę jako nauczyciel wf  rozpoczął Wiesław Pakosik – Pakosz, dwukrotny wicemistrz Polski, zawodnik I ligi i członek kadry narodowej w podnoszeniu ciężarów.

 

1977 – Hetman Zamość po przepychankach z Unią Hrubieszów przy „zielonym stoliku” po raz trzeci awansował do III ligi. W barażach Hetman pokonał Orlęta Łuków 5:0 i 2:1 w składzie: Mikulicz, Lebik, Janda, Soboń (Sałach), Łyś, Puszka, Peresada, Drewniak (Sadowski), Lipski, Rybak, Nogacz.

 

1978 – Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu oraz Wojewódzka Federacja Sportu w Zamościu i ZW ZSMP przeprowadzili plebiscyt sportowy za rok 1977. Wśród zawodników kolejność była następująca: 1. Tadeusz Niemiec Znicz Biłgoraj (pc), 2. Zofia Aleksandrowicz Agros Zamość (la), 3. Bożena Ziemian Padwa Zamość (pr), 4. Ryszard Krawiec Hetman Zamość (pr), 5. Stefan Mielech Agros Zamość (k), 6. Jolanta Pańczyk Unia Hrubieszów (la)7. Joanna Plewa Łada Biłgoraj (ts), 8. Jan Janda Hetman Zamość (pn), 9. Mirosław Paul Hetman Zamość (z), 10. Tomasz Kędzierski Tomasovia (ps) i 3 trenerów – wychowawców: 1. Marek Kitliński Unia (la), 2. Ryszard Linek Hetman (boks), 3. Tomasz Sałek Hetman Zamość (akrobatyka).

 

1987 – Od tego roku we Frampolu funkcjonuje Klub Sportowy „Włókniarz”. Barwy zespołu granatowo – czarne.

 

2001 – Podczas mityngu w Nicei 9 lica Justyna Bąk z Biłgoraja, lecz reprezentująca Skrę Warszawa czasem 9:25,31 po raz pierwszy ustanowiła rekord świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. (obecne minimum na IO do Rio 2016 – 9:45,00).

 

 

Opracował – mak