24 listopada 2024

Hrubieszów: Powiat chce zlikwidować bibliotekę

Władze powiatu hrubieszowskiego zamierzają dokonać likwidacji Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina, mieszczącej się w skrzydle dworku Du Chateau w Hrubieszowie. Potrzebę likwidacji tej placówki tłumaczą względami oszczędnościowymi. Radni powiatowi podejmą decyzję w tej sprawie na jutrzejszej sesji.

Reklamy

Na sesji w dniu 6 sierpnia 2024 roku powiatowi radni głosować będą uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie, zlokalizowanej przy ulicy 3-go Maja 11 w Hrubieszowie.

Zgodnie z jej projektem, z dniem 1 marca 2025 roku zamierza się dokonać likwidacji placówki.

Reklamy

Czytaj: Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Sierpień 4 – 6

Uzasadnienie zamiaru likwidacji Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie, dołączone do projektu uchwały w tej sprawie:

Reklamy

Stosownie do treści art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U z 2022 r. poz. 2393, dalej: „ustawa o bibliotekach”), Powiat Hrubieszowski jest organizatorem Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie.

Jak zaś wynika z treści art. 13 ust. 1 ustawy o bibliotekach, organizator może dokonać połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki. Jak stanowi ust. 2 przywołanego przepisu, organizator jest obowiązany na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem. 

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie posiada osobowość prawną i jest zarejestrowana w Rejestrze Instytucji Kultury, działa w formie samorządowej instytucji kultury.

Nadzór merytoryczny nad Powiatową Biblioteką Publiczną sprawuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Zakres działania Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie polega na udostępnianiu zbiorów bibliotecznych na miejscu lub na wypożyczeniu na zewnątrz, a także na popularyzowaniu zbiorów bibliotecznych i czytelnictwa.

Wyjaśnić w tym miejscu należy, że stosownie do treści art. 19 ust. 3 ustawy o bibliotekach, powiat organizuje i prowadzi co najmniej jedną powiatową bibliotekę publiczną, przy czym zadania powiatowej biblioteki publicznej może wykonywać, na podstawie porozumienia, wojewódzka lub gminna biblioteka publiczna działająca i mająca swoją siedzibę na obszarze powiatu.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami poczynionymi pomiędzy Zarządem Powiatu Hrubieszowskiego a Burmistrzem Gminy Miejskiej Hrubieszów, istnieje możliwość przejęcia realizacji ustawowego zadania Powiatu Hrubieszowskiego przez Gminę Miejską Hrubieszów. 

Z uwagi na fakt, że w przejęcie realizacji powyższego zadania przez Gminę Miejską Hrubieszów związane jest z koniecznością uprzedniej likwidacji Powiatowej Biblioteki Publicznej, informacja o powyższym zamiarze, co zostało wyjaśnione na wstępie, musi zostać podana do publicznej wiadomości na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o jej likwidacji. Zamiar organizatora biblioteki musi zaś zostać uzasadniony, natomiast uzasadnienie również należy podać do publicznej wiadomości. 

Mając na względzie powyższe, wyjaśnić należy, że zamiar likwidacji Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie uzasadniony jest wolą racjonalizacji kosztów realizacji ustawowego zadania Powiatu Hrubieszowskiego, polegającego na organizacji i prowadzeniu biblioteki, w związku z zamiarem zawarcia porozumienia pomiędzy Powiatem Hrubieszowskim, a Gminą Miejską Hrubieszów, dotyczącego powierzenia Gminie Miejskiej Hrubieszów realizacji zadań powiatowej biblioteki publicznej.

Co więcej, podkreślenia wymaga fakt, iż Miejska Biblioteka Publiczna od 2023 r. ma swą siedzibę w pięknym, zrewitalizowanym budynku w centrum Miasta Hrubieszów. Odpowiada na potrzeby mieszkańców nie tylko Miasta Hrubieszów, ale również całego Powiatu Hrubieszowskiego. Do końca 2023 roku odwiedziło ją i skorzystało z jej oferty prawie 40 000 osób. Dla porównania, Powiatową Bibliotekę Publiczną w Hrubieszowie odwiedziło w analogicznym okresie jedynie 1 299 osób. Co więcej, w 2023 roku zarejestrowano w Powiatowej Bibliotece Publicznej 225 użytkowników i wypożyczono 2 263 woluminów, natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w tożsamym okresie, zarejestrowano 2 727 użytkowników, a liczba wypożyczeń księgozbioru wyniosła 51 185.

Dodatkowo, szczególnego uwypuklenia wymaga okoliczność, iż z każdym rokiem rosną koszty utrzymania Powiatowej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie. W wyniku powierzenia realizacji powyższego zadania Gminie Miejskiej Hrubieszów, koszty Powiatu uległyby ograniczeniu.

Dodatkowo, uwypuklić należy w tym miejscu okoliczność, że likwidacja Powiatowej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie nie tylko nie spowoduje pogorszenia sytuacji czytelniczej w Powiecie Hrubieszowskim, lecz przeciwnie – skonsoliduje sieć biblioteczną zapewniając jej racjonalne wykorzystanie (wzajemne uzupełnienie zasobów woluminów wobec faktu, że całość księgozbioru Powiatowej Biblioteki Publicznej włączona zostanie do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej).

Mając na względzie powyższe, proponuje się likwidację Powiatowej Biblioteki Publicznej, a następnie, powierzenie realizacji zadań Powiatu Hrubieszowskiego w zakresie jej prowadzenia, Gminie Miejskiej Hrubieszów, co w konsekwencji zracjonalizuje koszty ponoszone przez Powiat Hrubieszowski, przy jednoczesnym podwyższeniu standardu realizacji zadania publicznego. Takie działanie stanowić będzie realizację obowiązku racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi.

Zobacz też: 

Hrubieszowscy Terytorialsi uczcili 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →


Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


źródło: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, fot. lubiehrubie