23 grudnia 2024

Hrubieszów: W pierwszą rocznicę śmierci ks. Stanisława Chomicza [ZDJĘCIA]

W pierwszą rocznicę śmierci, w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, została odprawiona msza święta w intencji zmarłego ks. Stanisława Chomicza.

Reklamy

W pierwszą rocznicę śmierci – 20 października 2024 roku o godz.12,15, w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, została odprawiona msza święta w intencji zmarłego ks. Stanisława Chomicza – Kanonika Honorowego Kapituły Lubelskiej, Kanonika Honorowego Kapituły Zamojskiej, wyjątkowego kapłana i niezmordowanego budowniczego nowych i odnowiciela zdewastowanych obiektów sakralnych w Hrubieszowie – mieście, któremu poświęcił w posłudze kapłańskiej ponad 17 lat swojego życia.

Nabożeństwu przewodniczył ks. dr prałat Tadeusz Pajurek – kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie.

Reklamy

Uczestniczący w nabożeństwie wierni mieli również możliwość wysłuchać prelekcji Mariana Pawlaka z Ośrodka Kultury Regionalnej w Czumowie, połączonej z prezentacją fotografii i źródłowych dokumentów kierowanych przez ks. Chomicza do najważniejszych osób w Polsce, między innymi do: Edwarda Gierka – I Sekretarza KC PZPR, Piotra Jaroszewicza – Prezesa Rady Ministrów i gen. Wojciecha Jaruzelskiego – Ministra Obrony Narodowej, w sprawie zwrotu kościoła pogarnizonowego oraz jego odbudowy.

Czytaj: Hrubieszowianin z Parczewa – ks. Stanisław Chomicz. Kapłan, jakiego zapamiętaliśmy [ZDJĘCIA]

Reklamy

W nabożeństwie i prelekcji, poza liczną grupą wiernych, wzięli udział proboszczowie miejscowych parafii: ks. Mark Kuśmierczyk, ks. dr Wiesław Oleszek, ks. Marek Giergiel i inni kapłani oraz władze administracyjne i samorządowe z Burmistrz Miasta Hrubieszowa Martą Majewską i Sekretarzem Starostwa Powiatowego Wojciechem Sołtysiakiem włącznie.

Uczestniczący w nabożeństwie i prelekcji mieli możliwość zapoznania się z nigdy wcześniej nie publikowanymi dokumentami i fotografiami obrazującymi stan techniczny i zakres dewastacji świątyni oraz heroiczny wysiłek ks. Chomicza w okresie 11 lat walki z władzami PRL-u o odzyskanie ruin kościoła pogarnizonowego w celu jego odbudowy i przekazania wiernym na potrzeby sakralne.

Przedstawiono również dokumenty i fotografie obrazujące podobne trudności i bariery z jakimi Parafia p.w. św. Mikołaja w Hrubieszowie musiała się zmierzyć przy budowie domu parafialnego.

Zobacz: Zmarł ksiądz Stanisław Chomicz

Prowadzący prelekcję Marian Pawlak podkreślił oraz uzasadnił zaprezentowanymi dokumentami faktami olbrzymie zasługi trzech osób, które przyczyniły się do wybudowania domu parafialnego oraz odzyskania i remontu kościoła pogarnizonowego:

– ks, Stanisława Chomicza, który przez cały 17-letni okres posługi kapłańskiej w Hrubieszowie walczył o wyrażenie zgody na budowę domu parafialnego oraz odzyskanie od władz wojskowych ruin kościoła pogarnizonowego i jego odbudowę,

– prof. Wiktora Zina pełniącego, w randze wiceministra, funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków, za którego wstawiennictwem zarówno budowa plebanii jak i odzyskanie kościoła stały się możliwe,

– Józefa Dziomagi, dyplomowanego mistrza murarskiego, który, kiedy wszyscy odmówili, podjął się budowy plebanii i remontu kościoła – obiektów niemile widzianych przez ówczesne władze.

Zobacz też:

80 lat Liceum Ogólnokształcącego w Horodle [ZDJĘCIA]

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


tekst: Marian Pawlak, fot. arch. Mariana Pawlaka, Wacław Mucha