28 listopada 2024

Dwa miesiące wsparcia od lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej już od 2 miesięcy biorą udział w operacji „FENIKS” pomagając w Kotlinie Kłodzkiej w usuwaniu skutków powodzi, a wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Trwa walka z czasem by zdążyć z realizacją jak największej liczby zadań przed nadchodzącym mrozem. 

Reklamy

Skala zniszczeń, jaką na Dolnym Śląsku przyniosła powódź jest ogromna – zniszczone domy, szkoły, drogi, zerwane linie energetyczne i setki mieszkańców, którzy stracili dorobek życia. W Kotlinie Kłodzkiej od pierwszych dni po przejściu wielkiej wody pracują żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT. Początkowo wspierali działania związane porządkowaniem i przygotowywaniem posesji do osuszania oraz z zapewnieniem dostaw najpotrzebniejszych artykułów potrzebującym, teraz priorytetem jest pomoc w odtworzeniu funkcjonalności obiektów użytku publicznego (szkoły, przedszkola) oraz pomoc mieszkańcom w przywracaniu ich domów do stanu użyteczności, by jak najszybciej mogli do nich powrócić. 

Czytaj: Nowy garaż – nowy wóz bojowy [ZDJĘCIA]

Reklamy

Obecnie, każdego dnia w Lądku-Zdroju pracuje blisko 150 lubelskich Terytorialsów. Pomagają m.in.  przy odbudowie lądeckiej szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego, pracują przy udrażnianiu i naprawie lokalnych dróg, przewożą kruszywo i równają teren zniszczony przez powódź. Część z nich skierowano do obsługi punktów przyjęcia i dystrybucji pomocy humanitarnej, gdzie wspomagają logistykę i dbają o segregację darów, aby te jak najszybciej mogły trafić do potrzebujących. Żołnierze na bieżąco reagują na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, pomagając im m.in. w pracach porządkowych czy budowlanych.

Zobacz: Hrubieszów: Fioletowe love [ZDJĘCIA]

Reklamy

Operacja „FENIKS”, której celem jest łagodzenie skutków powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury  początkowo była zaplanowana do końca br. roku, jednak już wiadomo, że zostanie przedłużona i będzie realizowana do odwołania. We wspólne działania zaangażowane są siły zbrojne, administracja rządowa i samorządowa, a także służby ratownicze – informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zobacz też:

Hrubieszów: Informacja oraz petycja w sprawie nowych stawek za gospodarowanie odpadami

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info i fot. 2LBOT