20 grudnia 2024

Terytorialsi zacieśniają współpracę z PSP i Policją

5 lutego dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podpisał porozumienia o współpracy z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem oraz z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Już niebawem podobne porozumienia na szczeblu wojewódzkim podpisze 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Reklamy

 

Wszystkich nas dzisiaj do Zegrza przywiodła nasza misja, której mianownikiem niezależnie od koloru munduru jest służba Polsce i jej obywatelom – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas dzisiejszego podpisania porozumień o współpracy pomiędzy Terytorialsami a Państwową Strażą Pożarną i Policją.

Podpisane porozumienia regulują współpracę WOT z Policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz  wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych. Niebawem podobne porozumienia zacieśniające współpracę z PSP i Policją na szczeblu wojewódzkim podpisze lubelska brygada OT.

Reklamy

Współdziałanie podczas kryzysóww woj. lubelskim

Terytorialsi na Lubelszczyźnie, od początku istnienia formacji, prowadzą owocną współpracę ze strażą pożarną oraz policją, wspólnie szkolą się i współdziałają w sytuacji kryzysowych, które dotykają nasz region. Żołnierze OT biorą udział w akcjach ratowniczych, w których zachodzi potrzeba użycia dużej ilości osób, sprzętu specjalistycznego, czy też prowadzenia działań na rozległym terenie.

Reklamy

Żołnierze 2 LBOT wspierali straż pożarną i policję już w kilku akcjach ratowniczych, m.in. w gminie Wojciechów po przejściu trąby powietrznej, w Wierzchowiskach po wystąpieniu podtopień, w poszukiwaniach osób zaginionych, a ostatnio również w zwalczaniu ptasiej grypy w powiecie lubartowskim. Do głównych zadań żołnierzy OT należało wówczas usuwanie zniszczeń w poszkodowanych gospodarstwach, udrażnianie dróg, dostarczanie energii, oświetlenia oraz wody pitnej.


Wspólne szkolenia zgrywające

Terytorialsi, strażacy oraz policja z Lubelszczyzny, aby dobrze przygotować się do akcji kryzysowych wspólnie szkolą się na różnego rodzaju ćwiczeniach zgrywających. Tylko w ubiegłym roku przeprowadzono kilka dużych przedsięwzięć szkoleniowych. Były to, m.in. Wojewódzkie Ćwiczenia Zgrywające System Zarządzania Kryzysowego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, manewry ratunkowe „Wisła 2019” w Józefowie, ćwiczenia zgrywające pk. „Woda-2019” i „Na ratunek-2019” w Majdanie Sopockim, „Łążek 2019” w gminie Janów Lubelski, „Huczwa-19” w Hrubieszowie. Wspólnie szkolono się w Lublinie na wypadek wystąpienia katastrof naturalnych w rejonie miejskim i zabudowanym, przeprowadzono także symulację ewakuacji szpitala.

Podpisane dzisiaj dokumenty w Zegrzu już wkrótce przełożą się na praktyczne działania. Zacieśnienie współpracy przyniesie poprawę bezpieczeństwa polskich obywateli. Na szczeblu lokalnym usprawni praktyczne działania wojska i służb, zwiększy ilość wspólnych szkoleń i ćwiczeń, co w efekcie wpłynie na polepszenie szybkości i jakości reakcji na zdarzenie zawiązane z reagowaniem kryzysowym i akcjami poszukiwawczymi.

W celu rozwijania szybkości i synergii działań podpisujemy porozumienie o współpracy dotyczące działań ratowniczych, poszukiwawczych i zarządzania kryzysowego. Wspólnie czynimy lokalne społeczności silniejszymi i bezpieczniejszymi! – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła.

 

tekst i fot.: 2LBOT