20 stycznia 2025

Rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego [ZDJĘCIA]

11 i 12 stycznia 2025 r. w Klubie 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego odbyły się zorganizowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość dwudniowe obchody wybuchu Powstania Zamojskiego.

Reklamy

W sobotę 11 stycznia br. w pierwszy dzień obchodów miały miejsce dwa bezpłatne wydarzenia: prezentacja przygotowanej na wniosek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie wystawy pn. „Powstanie Zamojskie 1942-1943” oraz wyświetlenie dwóch seansów nagranego przez Związek filmu dokumentalnego pt. „Wszystko dla Polski Powstanie Zamojskie 1942-1944”.

W drugi dzień obchodów – niedzielę 12 stycznia br. odbył się Koncert Pieśni Powstania Zamojskiego z udziałem zaproszonych zespołów i solistów.

Reklamy

Jako pierwsza wystąpiła Gabriela Chrastina w utworze „II Kompania Podporucznika Podkowy”. Kolejnym wykonawcą była mama Gabrieli Pani Agata Chrastina – wykonała utwór „Podchorąży”. Następnie prowadząca zaprosiła uczestników do wysłuchania przygotowanego specjalnie na ten wieczór przez Kapelę Turobińską repertuaru, wśród którego znalazły się utwory patriotyczne oraz partyzanckie kolędy.

Czytaj: Laureatka z Hrubieszowa [ZDJĘCIA]

Reklamy

W trakcie koncertu odbył się quiz wiedzy o Powstaniu Zamojskim.

Kolejnymi artystami, którzy zaprezentowali partyzanckie pieśni byli: Gabrysia Zając w utworze „Armia Partyzantów”, Hanna Pieczykolan w dwóch utworach: „Dziś i jutro” oraz „Żołnierska kołysanka”, Paulina Remiśko w utworze „Pieśń Partyzantów”, Sara Grodska w utworze „Dola”, Joanna Dziuba, Basia Kurzępa i Natalia Mielniczuk w utworze „Brzmi miarowo”, Natalia Bałakut i Amelia Lewkowicz w utworze „Czy znasz ten kraj” (do tego utworu Natalia sama skomponowała muzykę).

Zobacz: Hrubieszów: Rozmowa z Janem Śmietanką – czwartym biegaczem Świata! [ZDJĘCIA]

Jako kolejni wystąpili Harcerze z 10. Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” im. Jana Leonowicza ps. „Burta” z Suśca. Jako pierwsi utwór „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” wykonali Zuzanna Cyburt i Kacper Drożdż, który grał na akordeonie. Następnie wystąpiły: Madzia Stefaniak w piosence „Ojczyzna Księdza Ceberka”, Weronika i Dominika Stefaniak w piosence „Modlitwa o pokój”.

Jako utwór finałowy zaprezentowano piosenkę pt. „Garstka nieduża”, którą wspólnie zaśpiewali wszyscy artyści, młodzi patrioci. Solistami byli Filip Bednarz, Jan Szwal oraz Blanka Góra, Nikola Cieśla, Ania i Ula Szewczenko, Ola Bałakut.

Niedzielny koncert zakończyło wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Zobacz też:

Hrubieszów: Spotkanie po 20 latach!

Zerknij na Instagram →



Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com


info: ŚZZAK O/Zamość, fot. Aleksandra Bondyra (Studio Kadr)