O Wenecji mówi się, że jest miastem na wodzie i o jej kanałach na pewno każdy słyszał. Ale Wenecja to nie tylko kanały i gondole. To też miasto wręcz kipiące sztuką, muzyką, teatrem. No i nie można zapomnieć o słynnym weneckim karnawale.
Kiedy wybrać się na urlop do Wenecji?
Termin urlopu w Wenecji musisz dopasować do swoich oczekiwań. Na zwiedzanie tego pięknego miasta na wodzie najlepiej wybrać wiosnę lub jesień. To czas przyjaznych temperatur i zdecydowanie mniejszy tłok niż w miesiącach wakacyjnych. Można bez pośpiechu spacerować po mieście, zwiedzać muzea i galerie, delektować się piękną architekturą i robić zdjęcia, na których nie będzie tłumów.
Wiosna to czas rozkwitu weneckich ogrodów. Jesienią natomiast trwa winobranie i można skosztować wina z lokalnych winnic.
Lato w Wenecji to typowo wakacyjny rozgardiasz i wysokie temperatury. Warto, jeśli w planach jest przede wszystkim odpoczynek nad wodą.
Nie można oczywiście zapomnieć o Karnawale Weneckim. Odbywa się on na przełomie stycznia i lutego i towarzyszą mu liczne imprezy na Placu św. Marka.
Z czego słynie Wenecja?
Jak Wenecja, to gondole, to wie każdy. Ale jeśli sądzisz, że to miasto nie ma do zaoferowania nic więcej, to bardzo się mylisz.
Sercem Wenecji jest Plac św. Marka. Co ciekawe, to jedyny w tym mieście plac określany mianem piazza. Wszystkie inne to campi, co w wolnym tłumaczeniu znaczy pole lub pola. Przy Placu św. Marka znajduje się Pałac Dożów – wizytówka Wenecji i z pewnością najbardziej zapadająca w pamięć budowla. Drugim ważnym obiektem jest Bazylika Santa Maria della Salute. Zbudowano ją w XVII wieku. Jest zwieńczona kopułą, którą widać z bardzo wielu miejsc w Wenecji. To ważny punkt orientacyjny.
A skoro jesteśmy przy obiektach sakralnych, to nie można zapomnieć o Bazylice św. Marka zbudowanej w okresie Republiki Weneckiej.
Festiwal Filmowy w Wenecji jest jedną z najważniejszych tego rodzaju imprez na świecie. Wynosi to Wenecję na szczyt miast promujących kulturę i szeroko pojętą sztukę. Co dwa lata odbywa się tu Biennale Sztuki i Architektury, rokrocznie Karnawał Wenecki, w czasie którego ludzie noszą słynne weneckie maski.
Dorzućmy do tego pielęgnowaną przez stulecia tradycję sztuki operowej i teatralnej. Można ją podziwiać w słynnym Teatro La Fenice, gdzie wystawia się najsłynniejsze światowe dzieła operowe.
Niedaleko Wenecji znajdują się dwie wyspy: Murano i Burano. Ta pierwsza słynie z ręcznie robionej szklanej biżuterii, druga – z koronek, oczywiście ręcznie dzierganych oraz kolorowych domów.
Kanały i mosty w Wenecji
Canale Grando i Most Rialto to duet doskonały i wizytówka Wenecji. Znajdują się one na licznych folderach biur podróży, pocztówkach, plakatach. Wielki Kanał to oś Wenecji, dzieli miasto na dwie części. Pływają po nim statki, łodzie, gondole. Jeśli będziesz w Wenecji koniecznie musisz zrobić zdjęcie z Mostu Rialto.
Canale Grande i Most Rialto są najsłynniejsze i najważniejsze, ale przecież na nich Wenecja się nie kończy. Samych mostów jest tu około czterystu, a wszystkie kanały razem mają około 42 km. To najpopularniejszy sposób poruszania się po wodnej części miasta i trzeba przyznać, że najbardziej malowniczy. Zakochani zwykle wybierają się na Most Westchnień.
Wenecja nie jest duża, mimo to potrafi dostarczyć naprawdę ogromnych wrażeń i niezrównaną liczbę wzruszeń. To miasto, które zachwyca, oczarowuje i jest na swój sposób magnetyczne. A przy tym romantyczne i po prostu urocze.
Jeśli wiesz już, że twoim wyborem będzie Wenecja na urlop, Sprawdź oferty w ITACE – TUTAJ.
tekst i fot. mat. partnera
Czytaj: Kandydat na prezydenta RP w Hrubieszowie [ZDJĘCIA]