23 listopada 2024

Porady prawne: Zwolnienie dyscyplinarne (alkohol w pracy)

W dniu poprzedzającym dzień pracy, tj. w niedzielę wypiłem kilka piw w towarzystwie kolegów. Na drugi dzień czułem się dobrze i postanowiłem udać się pieszo do pracy…

Reklamy

 

Pytanie:

W dniu poprzedzającym dzień pracy, tj. w niedzielę wypiłem kilka piw w towarzystwie kolegów. Na drugi dzień czułem się dobrze i postanowiłem udać się pieszo do pracy. Jeden z pracowników wyczuł ode mnie woń alkoholu i zgłosił to kierownikowi zakładu, który kazał mi dmuchnąć w alkomat. Badanie wykazało, że miałem w wydychanym powietrzu 0,12 mg/dm3. Kierownik nie dopuścił mnie do wykonywania pracy, a za kilka dni dostałem zwolnienie dyscyplinarne. Skoro miałem takie niskie normy alkoholu we krwi i nie piłem w trakcie pracy to mogłem zostać dyscyplinarnie zwolniony?

Reklamy

 

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (zwolnienie dyscyplinarne).

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest stawienie się w pracy o wyznaczonej porze, wykonywanie z należyta starannością powierzonej pracy i zadań zlecanych przez przełożonego. W orzecznictwie sądowym i literaturze prawniczej wskazuje się, że nietrzeźwość prawnika, nawet jednorazowa, stanowi rażące naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i może być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Co istotne, w przypadku zarzucenia przez pracodawcę pracownikowi nietrzeźwości, to pracownik winien wnioskować o przeprowadzenie badania, aby wykluczyć zasadność zarzutów pracodawcy. W przypadku użycia nieatestowanego alkomatu przez pracodawcę, możliwe jest wykazanie innymi dowodami, że pracownik znajdował się pod wpływem alkoholu, chociaż w przypadku niskich stężeń byłoby to raczej trudne.

Reklamy

W rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 roku „o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” (tj.: Dz.U. z 2012r., poz. 1356 ze zm.), za stan nietrzeźwości uznaje się w przypadku wydychanego powietrza stężenie przekraczające zawartość 0,25 mg alkoholu/m3. Za stan po spożyciu alkoholu uznaje się stężenie od 0,1 mg/dm3 w wydychanym powietrzu, do stężenia nie przekraczającego 0,25mg alkoholu/dm3 wydychanego powietrza.

Powyższe jednak nie oznacza, że osoba będąca w rozumieniu przepisów w stanie po spożyciu alkoholu może czuć się bezkarna, Wręcz przeciwnie, w orzecznictwie Sadu Najwyższego zarysowała się już dawno tendencja, że ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika jest również stawienie się do pracy w stanie po użyciu alkoholu, bez względu na przyczynę tego stanu.

W przypadku osoby niezadowolonej z wypowiedzenia, przysługuje jej odwołanie do sądu pracy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.



EWENTUALNE PYTANIA CZYTELNICY MOGĄ KIEROWAĆ BEZPOŚREDNIO NA ADRES E-MAIL:prawnik-chelm@wp.pl

 

Tomasz Gabrylewicz – prawnik

Pl. Kupiecki 10, 22 – 100 Chełm

e-mail: prawnik-chelm@wp.pl

tel.: 883 001 676