22 listopada 2024

Czerniczyn: Mieli zostać bezimienni – zostali nieśmiertelni

Po raz kolejny, co raz liczniej w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako wyraz hołdu dla wszystkich żołnierzy niezłomnych, „wyklinanych” przez pół wieku przez komunistyczną Polskę, a którzy bez wątpienia zasługują na miano bohaterów i obrońców Rzeczypospolitej.

Reklamy


Fakt ten wynika z poczucia odpowiedzialności wobec polskiej pamięci historycznej oraz z przekonania, że ofiarom należy się pamięć i sprawiedliwość. Obowiązkiem naszego i przyszłych pokoleń jest przywrócenie należnego szacunku i czci ofiarom zbrodni funkcjonariuszy polskiej i sowieckiej bezpieki w procesie utrwalania tzw. władzy ludowej w Polsce.

Służba Ojczyźnie miała dla wielu „wyklętych” niekiedy wielką cenę, zaś naszym obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy w imię tej służby oddali życie, poświęcili swoje młode lata i zdrowie. Wbrew szatańskiemu planowi komunistów, którzy najpierw zamordowali polskich żołnierzy –  polską elitę, a potem przez wiele lat niszczyli pamięć o nich, „Żołnierze Wyklęci” wracają do zbiorowej pamięci Polaków w należytej bohaterom glorii i chwale.

Reklamy

To im stawiamy pomniki, nazywamy ich imionami ulice, place, ronda i co najważniejsze – szkoły, w których kształci się nasza młodzież. To im coraz liczniej oddajemy hołd każdego pierwszego marca w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczysta akademia z tej okazji odbyła się również w  Szkole Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie, przygotowana przez Barbarę Frykowską z uczniami klasy IV i VI, przy współpracy z  Jerzym Pycem i ks. Piotrem Kaweckim, proboszczem tutejszej parafii.

Swoją obecnością zaszczycili nas uczestnicy i świadkowie historii drugiej konspiracji niepodległościowej – członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość:  kpt. Czesława Lesiuk,  kpt. Józef Łaba,  ppłk. Zbigniew Kruk i  kpt. Stanisław Kozar, którzy przybyli wraz z członkami zwyczajnymi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość, panem Zbigniewem Mazurkiem, oraz panem MichałemFrykowskim.

Reklamy

Gośćmi honorowymi byli również: pan Jan Mołodecki – Wójt Gminy Hrubieszów oraz przedstawiciele władz lokalnych: pan Sławomir Szlachta i pani AnetaDąbrowska – Radni Rady Gminy Hrubieszów oraz pan Edward Walencik – sołtys wsi Czerniczyn i ks. kanonik MarianGarmol. W uroczystości wzięli też udział dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych, sąsiednich szkół wraz z delegacjami uczniów, rodzice, i okoliczni mieszkańcy. Przybyli, by wspólnie z nami pochylić czoło ku zasługom powojennemu ruchowi oporu przeciwko sowietyzacji Polski.

Mieliśmy wielkie szczęście, że mogliśmy się uczyć historii od najlepszych, bo  naocznych jej świadków. Byliśmy wdzięczni naszym drogim gościom za to, że chcieli się z nami podzielić swoimi przeżyciami z czasów „burzliwej” młodości. Jestem przekonana, że usłyszane opowieści pozostaną w naszej pamięci na długo i będą stanowiły wzór do naśladowania dla nas i naszych uczniów.

 

Barbara Frykowska