W dniu 1.03.2015 roku na cmentarzu wojennym w Hrubieszowie strzelcy z Jednostki
Strzeleckiej 2020 OSW upamiętnili ofiarę żołnierzy wyklętych, jaką złożyli w walce o prawdziwą wolność Ojczyzny.
Żołnierzami Wyklętymi, Żołnierzami Niezłomnymi określa się członków ruchu niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Określenie zostało upowszechnione na początku lat 90.
Historycy szacują, że do podziemia antykomunistycznego po 1944 roku należało 120 – 180 tys. osób. Najczęściej podejmowali oni akcje skierowane przeciwko zbrojnym oddziałom UB i MO. Polskie podziemie niepodległościowe stanowiło kontynuację walki z okresu okupacji niemieckiej. Aparat komunistycznego terroru skazał na karę śmierci 5 tys. osób, ponad 21 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w więzieniach.
Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak ps. Lalek, został zastrzelony 18 lat po wojnie w obławie na Lubelszczyźnie.
Dla każdego polaka to ważny dzień, ale dla członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” – Organizacji Społeczno-Wychowawczej to podwójny powód do uczczenia tej chwili. Mianowicie również 1. marca 23 lata wcześniej miał miejsce inauguracyjny I Walny Zjazd Delegatów Związku, na którym wybrano pierwszego Komendanta Głównego Ś.P. bryg. ZS Wiesława Gęsickiego, przyjęto pierwszy statut i wybrano pierwsze władze Związku. Zatem 1 marca jest dniem szczególnym dla całego naszego Związku.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski