Podwójnym sukcesem Koła Gospodyń Wiejskich z Miętkiego zakończył się tegoroczny konkurs wieńców, który odbył się podczas Dożynek Gminy Mircze i Powiatu Hrubieszowskiego w Mirczu. Propozycja członkiń KGW Miętkie wygrała zarówno konkurs gminny, jak i powiatowy.
W konkursie gminnym uczestniczyło 11 wieńców. Oprócz pierwszej nagrody dla KGW Miętkie jurorzy przyznali drugie miejsce dla KGW Modryń-Kolonia II i trzecie dla KGW Mircze. Ponadto jury wyróżniło propozycje, zgłoszone przez sołectwo Górka-Zabłocie, KGW Wiszniów i KGW Wereszyn oraz nagrodziło pozostałych 5 wieńców, uczestniczących w konkursie. Przygotowali je mieszkańcy: Marysina, Modryńca Zachodniego oraz koła gospodyń z Modrynia Kolonii I, Szychowic i Tuczap. W konkursie powiatowym drugie miejsce zajęło sołectwo Majdan z gminy Trzeszczany, a trzecie Strzyżowiec z gminy Werbkowice.
Zanim rozstrzygnięto konkursy wieńców uczestnicy tegorocznych dożynek zebrali się przy Urzędzie Gminy w Mirczu, skąd w barwnym korowodzie przeszli na miejscowy stadion, gdzie została odprawiona dziękczynna msza święta w intencji rolników.
Funkcje starostów pełnili Dorota Skiba z Honiatyna w gminie Dołhobyczów i Andrzej Furlepa z Mircza, którzy podczas tradycyjnego obrzędu dożynkowego przekazali w asyście duchownych chleb, wypieczony z tegorocznych zbóż, wójtowi gminy Mircze Lechowi Szopińskiemu i staroście hrubieszowskiemu Józefowi Kuropatwie.
Wśród gości święta byli posłowie Marek Poznański i Sławomir Zawiślak, wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając i dyrektor jednego z departamentów urzędu marszałkowskiego Bogdan Kawałko oraz wójtowie, burmistrzowie i inni przedstawiciele zaproszonych gmin.
Święto plonów było okazją do wręczenia honorowych odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawanych przez ministra rolnictwa. Wśród 18 odznaczonych znalazło się trzech przedstawicieli Gminy Mircze – Stanisław Serwatka z Szychowic, Władysław Dunaj ze Smoligowa i Waldemar Wichniewicz z Mircza.
W części artystycznej dożynek zaprezentowały się: zespół śpiewaczy „Szychowianki” z Szychowic i grupa „Moch-Band” z Mircza, „Pogranicze” z Przewodowa w gminie Dołhobyczów, a także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, artyści z Krakowa oraz zespół „Kalinka” z Białegostoku. Tegoroczne święto plonów zakończyła wieczorna zabawa z hrubieszowską grupą „Strych”.
Info: ias24.eu