Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w szkoleniu z taktyk i technik interwencji w systemie COMBAT 56.
W szkoleniu które zostało zorganizowane na terenie komendy NOSG uczestniczyło czterdziestu funkcjonariuszy SG oraz żołnierzy WP.
Zajęcia z funkcjonariuszami oraz żołnierzami poprowadził Instruktor Bojowego Systemu Walki Kontaktowej COMBAT 56 ppor. Stanisław Wysocki z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.
Nadrzędnym celem Systemu Combat 56 jest prostota i skuteczność. Szokuje on racjonalnym podejściem do psychologii przetrwania i niewielką ilością schematów ruchowych, które pozwalają na szybki proces nauczania. Proste chwyty operujące na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy czy kroczu pozwalają każdemu wyjść z sytuacji zagrożenia. Trzymania wykorzystujące tzw. łańcuchy dźwigniowe pozwalają na proste i skuteczne unieruchomienia.
Doskonałość systemu opiera się na nawykowym opanowaniu 2- 3 technik, co daje gwarancję skuteczności w różnych wariantach ataku przeciwnika. System nie opiera się na rzutach, skomplikowanych postawach czy efektownych ewolucjach. Pierwsze publikacje o Systemie pojawiły się na początku lat 90- tych w prasie fachowej, a pierwsze otwarte szkolenia zostały zrealizowane w roku 1997.
System Combat 56 był nieustannie rozbudowywany, co wynikało z potrzeb rynku specjalistycznego. Tematyka została uzupełniona o walkę bronią białą, strzelectwo bojowe, wzorce i procedury w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniach uczestniczyli żołnierze najbardziej elitarnych jednostek: Grom, 1- go Pułku Komandosów, 6 Brygady Desantowo- Szturmowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 21 Brygady Piechoty Górskiej. System był wdrażany w Nadwiślańskich Jednostkach MSW, Straży Granicznej, Zakładach Karnych, Policji i innych.
źródło: www.combat56.pl, NOSG