22 listopada 2024

Jubileusz 50-lecia istnienia szkoły podstawowej w Kułakowicach Trzecich

5 czerwca 2014 r. w Kułakowicach Trzecich odbyła się uroczystość poświęcona 50-leciu istnienia szkoły podstawowej.

Reklamy

Pół wieku istnienia to przede wszystkim historia ludzi, którzy tę szkolę tworzyli, historia społeczności dla której szkoła zaistniała, to sukcesy, życie szkolne, serdeczne wspomnienia koleżanek, kolegów, nauczycieli, wspomnienia wydarzeń jakie miały miejsce w murach tej szkoły na przestrzeni 50 lat.

Uroczystości jubileuszowe zapoczątkowała Msza św. sprawowana w miejscowej kaplicy przez proboszcza parafii Teratyn -ks. Stanisława Błaszczuka. 

Po Mszy św. na terenie szkoły dyrektor Bogusław Skwarek otworzył obchody uroczystości witając przybyłych gości. 

Reklamy

Na uroczystość przybyli: Ks. Stanisław Błaszczuk-proboszcz parafii Teratyn, Jan Mołodecki –Wójt Gminy Hrubieszów, Przewodniczący RG Hrubieszów – Janusz Jędrzejewski, Wiesław Skóra – Sołtys Wsi Kułakowice III, Danuta Gerynowicz – Kierownik GOPS Hrubieszów, Arkadiusz Zając z nadleśnictwa Strzelce, Zespół Srebrne Świerki, Zespół Czerwona Jarzębina, dyrektorzy szkół -Katarzyna Lewandowska – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych im. Papieża Jana Pawła II w Moniatyczach, Marzanna Adamczuk- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Husynnem, Edyta Stepaniuk – dyrektor Szkoły Podstawowej w Koble, Renata Makieła – dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrowcu. Dyrektor szkoły powitał i wymienił nauczycieli emerytów (Waldemar Kasperkiewicz, Jerzy Litwiniuk, Kazimiera Sajdłowska, Stanisława Trochimowicz, Janina Struzik, Weronika Siatka, Henryka Bagińska, Alina Kędziera, Ryszard Korniak) oraz nauczycieli, którzy w tej szkole pracowali na przestrzeni lat (Elżbieta Pochylczuk, Barbara Zięba, Adam Kasperkiewicz, Krystyna Pęk, Urszula Duda, Halina Zalichta, Aneta Feresz, Edyta Stepaniuk, Elżbieta Tarnawska, Małgorzata Dąbrowska, Janina Mróz, Michał Kozieł, Natalia Grela, Sławomir Jęczeń, Maria Zając, Wiesław Jasińska, Jolanta Bagińska, Kinga Zając, Robert Pokrywka, Barbara Augusiak, Emilia Siatka). 


Z kart historii szkoły w Kułakowicach Trzecich

Reklamy

Przed II wojną światową dzieci ze wsi Kułakowice Trzecie uczęszczały do szkoły w Moniatyczach. Mając na uwadze dobro dzieci i świadomość potrzeby kształcenia mieszkańcy wsi postanowili zorganizować szkołę. 

W roku 1945 wynajęto mieszkanie od gospodarza i utworzono szkołę jednoklasową. Uczyły się w niej dzieci aż do roku 1952. Jako nauczyciele w tej placówce pracowali kolejno: Świstowska Kazimiera, Bogucka Katarzyna i Barton Mieczysław. 

Ponieważ ilość dzieci zaczęła wzrastać, w 1952 roku zakupiono czynem społecznym od gospodarza (Wadowski) budynek wraz z placem i tam przeniesiono szkołę. W tak powstałej szkole dwuklasowej uczyli nauczyciele: Majewski Fryderyk i Tyburska Teresa. Uczniowie objęci klasami V, VI i VII uczęszczali do szkoły w Kułakowicach Drugich. 

Postanowiono zwiększyć ilość oddziałów szkoły w Kułakowicach Trzecich. Powstała najpierw klasa V, a później klasa VI. Po kilku latach powstała szkoła VII oddziałowa. W 1957 r. dobudowano trzecią salę lekcyjną, a w 1958 r. zaczęła się w tej szkole uczyć klasa VII. Warunki pracy nie były łatwe, gdyż klasy były łączone. 

W roku 1958/59 pracowali jako nauczyciele: Siuda Zofia, Jonasz Stanisława, Sajdłowski Piotr, Korniak Henryk, Bogucki Witold, Bagińska Henryka i Jaroszyńska Weronika. Kierownikiem był Sajdłowski Piotr. 

W związku z tym, że z każdym rokiem przybywało do szkoły więcej dzieci i sale stawały się za małe, zrodziła się myśl by wybudować nową, dużą szkołę odpowiadającą wszelkim ówczesnym wymaganiom. 

Na zebraniu mieszkańcy zadeklarowali 1% podatek na zakup materiałów na budowę nowej szkoły. Mieszkańcy zobowiązali się przepracować 12 dniówek roboczych. 

Dnia 27 sierpnia 1959 r. przeprowadzono zapisy dzieci na rok szkolny 1959/60. Łącznie zapisano 108 dzieci do następujących klas: Klasa I – 24 uczniów, klasa II – 15 uczniów, klasa III – 13 uczniów, klasa IV – 21 uczniów, klasa V – 14 uczniów, klasa VI – 13 uczniów i klasa VII – 8 uczniów. 

Od dnia 1 września 1959 pracowało w szkole czterech nauczycieli: Struzik Stanisław, Bagińska Henryka, Jaroszyńska Weronika i Siatka Wacław. 

Prace wstępne przy budowie szkoły zostały wykonane do roku szkolnego 1959/60. Poczynając od września praca nad budową nowej szkoły została przekazana w ręce nowego kierownika – Pana Struzika Stanisława. Zawiązał się komitet budowy szkoły w składzie: Przewodniczący – Tadeusz Przepiórka, Sekretarz – Tadeusz Kazimierczuk, Skarbnik – Tadeusz Ambroziak, Członkowie – Zygmunt Czerwonka i Piotr Stupak. 

Zakupiono stodołę w Stefankowicach, rozebrano ją, a gruz i cegły przewieziono na nowy plac budowy. Zakupiono też wapno oraz przywieziono piasek. Projekt szkoły zaakceptowano i zatwierdzono przez Wojewódzką Radę Narodową Wydz. Architektury w Lublinie w maju 1960 r. Ostatecznie nowy budynek szkolny otwarto dnia 15 grudnia 1963 r. 

W 1969 r. dyrektorem szkoły został Pan Wacław Siatka. Z kilkuletnią przerwą pełnił to stanowisko do 1999 r. kiedy to tworzono tzw. dziesięciolatki i wówczas dyrektorem szkoły był p. Jerzy Litwiniuk. 
Na przełomie lat 1970/80 nastąpiła reorganizacja szkoły. Pozostawiono w Kułakowicach Trzecich 3 klasy, a szkoła stała się placówką filialną SP w Stefankowicach. W połowie lat 80-tych szkoła na nowo stała się samodzielną placówką ośmioklasową. We wrześniu 1999 r. p. W. Siatka odszedł na emeryturę, a stanowisko dyrektora objęła p. Urszula Duda do czasu kolejnej reorganizacji szkoły. 

Z biegiem lat dzieci było coraz mniej, co wiązało się z zagrożeniem zamknięcia szkoły. Mieszkańcy szkołę chcieli jednak utrzymać, w związku z tym zawiązali Stowarzyszenie, które od 2007 r. przejęło dalsze obowiązki prowadzenia szkoły. 

Po prezentacji historii szkoły wystąpili zaproszeni goście. Dyrektor Szkoły podziękował za miłe słowa, życzenia i wszelkie wyrazy życzliwości. Za okazaną pomoc w przygotowaniu uroczystości złożył podziękowania następującym osobom i podmiotom: 
1. Janowi Mołodeckiemu – Wójtowi Gminy Hrubieszów
2. Tomaszowi Zającowi – Przewodniczącemu Sejmiku Woj. Lubelskiego. 
3. Mł. Bryg. Piotrowi Kierepka – Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie
4. Wandzie Grochowicz – kierownikowi GZUK 
5. Danucie Kloc – dyrektorowi GOK w Hrubieszowie
6. Wiesławowi Skórze – Sołtysowi wsi Kułakowice Trzecie 
7. Ks. Stanisławowi Błaszczukowi – proboszczowi parafii Teratyn
8. Weronice Siatka i Zespołowi Srebrne Świerki 
9. Robertowi Palichleb – Prezesowi Zarządu Stowarzyszenia „Lepsze Jutro” w Hrubieszowie
10. Rodzicom i mieszkańcom wsi Kułakowice Trzecie

Zaproszeni goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu dzieci ze szkoły w Kułakowicach Trzecich. Dalsze uroczystości odbyły się na szkolnym holu z powodu opadów deszczu. Był poczęstunek, ekspozycja starych fotografii, rozmowy i wspomnienia oraz występ zespołu Srebrne Świerki. 

Przewidziane atrakcje dla dzieci w postaci zjeżdżalni i ogniska oraz konkursów z okazji Dnia Rodziny zostały przeniesione na sobotę dnia 7 czerwca. 


Zdjęcia »


źródło i fot. GOK Wołajowice