30 kwietnia 2024

Granica: Skóry pytona zostały w Polsce

Dwie torebki wykonane ze skóry pytona i trzy przetworzone skóry pytona, przeznaczone na uszycie kolejnych torebek, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu.

Na skóry objętego ochroną gatunkową pytona oraz wykonane ze skór tego dusiciela torebki celnicy natknęli się kontrolując bagaż należący do 28-letniej mieszkanki Moskwy, Eleny G. Obecność okazów należących do ginących gatunków wśród rzeczy osobistych Rosjanka tłumaczyła swoją niewiedzą. Twierdziła, że nie miała świadomości, iż pytony podlegają ochronie gatunkowej, a co za tym idzie – że na przewóz do Unii Europejskiej wykonanych z nich wyrobów potrzebne są odpowiednie zezwolenia CITES.

Kobieta wyjaśniła, że torebki kupiła w Moskwie, podobnie jak i skóry – z których zamieszała uszyć u znajomego kuśnierza w Niemczech kolejne torebki. Skóry – każda o długości blisko 170 cm i szerokości około 30 cm – były już odpowiednio wygarbowane i ufarbowane.

Podróżna złamała prawo i naraziła się na konsekwencje karne, a wszystko przez to, że nie sprawdziła przed podróżą, jakich towarów nie można przywozić na terytorium Unii Europejskiej bez odpowiednich zezwoleń.

28-latka wyraziła chęć dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, wpłacając 3 tys. zł tytułem kary grzywny i kosztów postępowania sądowego. Jako dowód popełnionego przez kobietę przestępstwa celnicy zatrzymali skóry i torebki. 

***

Skrót CITES jest rozpoznawaną i używaną na całym świecie potoczną nazwą podpisanej 3 marca 1973 r. w Waszyngtonie Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Celem konwencji jest zapewnienie, że żaden dziko występujący gatunek zagrożony wyginięciem nie będzie przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji spowodowanej przez handel międzynarodowy. Polska ratyfikowała Konwencję w roku 1989, a weszła ona w życie w roku 1990.

Zgodnie z postanowieniami konwencji CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego obrotu, zarówno żywymi okazami, jak i wyrobami pochodnymi. Jak szacują eksperci – każdego dnia na naszej planecie ginie bezpowrotnie kilka gatunków zwierząt. Już teraz liczne gatunki fauny i flory można oglądać tylko w ogrodach zoologicznych. Grabieżcza działalność człowieka może skutkować tym, że za kilkanaście lat zobaczymy je tylko na filmach dokumentalnych.

Przewożenie bez odpowiednich zezwoleń – w przypadku Polski zgody Ministerstwa Środowiska – okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować konfiskatą przedmiotów, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Info i fot. SCRP