Interpelacja posła Sławomira Zawiślaka do Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej w sprawie możliwości swobodnego kultywowania w szkołach publicznych tradycji chrześcijańskich i narodowych.
Interpelacja poselska
w sprawie możliwości swobodnego kultywowania w szkołach publicznych tradycji chrześcijańskich i narodowych
W ostatnich dniach w Lublinie miało miejsce bardzo niepokojące – najdelikatniej rzecz ujmując – zjawisko, polegające na wywieraniu pośredniej presji na dyrektorach szkół publicznych, zmierzającej do skłonienia ich do odstąpienia od przygotowywania w tych szkołach przez uczniów tradycyjnych jasełek bożonarodzeniowych. Dziennikarze jednej z gazet mieli telefonować do szkół i w dość ostrym tonie przesłuchiwać dyrektorów na tę właśnie okoliczność. Jak się później okazało, a można to wyczytać m.in. w publikacjach internetowych, akcja dziennikarska miała być jakoby zainspirowana przez Fundację Wolność od Religii, której otwartym celem jest wyrugowanie ze szkół wszystkich elementów, które choćby w pośredni sposób nawiązywały do religii.
Dla wielu dyrektorów taka akcja może być deprymująca, zwłaszcza że w rozmowach dziennikarze powoływali się na rzekomą wolność od religii zapisaną w Konstytucji. Tymczasem w Konstytucji w art. 25 i 53 zapisana została wolność do religii i neutralność religijna państwa. Oznacza to, że każdy obywatel może, ale nie musi, wyznawać wybraną przez siebie religię i uzewnętrzniać swoje przekonania także w życiu publicznym (na co zwrócił uwagę Sąd w niedawnym orzeczeniu w sprawie krzyża na Sali plenarnej Sejmu). W żadnym przypadku omawiane przepisy nie oznaczają jednak zakazu obecności w życiu publicznym symboli religijnych, jak również nie nakazują wyrugowania ze szkół elementów i symboli religijnych, zwłaszcza jeśli dodatkowo stanowią one element tradycji narodowej, a do takiej bez wątpienia należą jasełka bożonarodzeniowe i śpiewanie kolęd. Co więcej, należy zwrócić uwagę również na fakt, iż preambuła do ustawy o systemie oświaty stanowi, że nauczanie i wychowanie ma respektować chrześcijański system wartości.
Mając powyższe na uwadze, a także w trosce o komfort pracy dyrektorów szkół publicznych uprzejmie proszę Panią Minister o jednoznaczną odpowiedź na poniżej postawione pytania:
- Czy zdaniem Pani Minister wskazane w treści interpelacji przepisy konstytucji i ustawy o systemie oświaty uzasadniają tezę, iż w szkołach publicznych jakiekolwiek nawiązywanie do tradycji chrześcijańskich, w tym przygotowywanie przez dzieci jasełek, powinno być zakazane? Czy też może jest zupełnie odwrotnie – jasełka, kolędy, krzyż na ścianie, to elementy nie tylko tradycji i nauki chrześcijańskiej, ale elementy także polskiej tradycji narodowej i jako takie nie powinny być eliminowane z życia szkół publicznych, a w związku z tym przygotowywanie jasełek i śpiewanie kolęd w szkołach publicznych nie tylko nie powinno być zabronione, ale wręcz pożądane?
- Czy naruszeniem zasady autonomii, niezależności i współpracy pomiędzy państwem, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi byłoby tylko takie postępowanie dyrektorów i nauczycieli, które nosiłoby znamiona przymuszania wyznawców innych religii lub ateistów do brania udziału w lekcjach religii oraz w przedstawieniach o tematyce religijnej, albo też znamiona zabraniania kultywowania tradycji religijnych?
Sławomir Zawiślak
Poseł na Sejm RP, Klub Parlamentarny PiS
Warszawa, 13.12.2013 r.