Dzieci, młodzież i dorośli z Gminy Hrubieszów to uczestnicy wyjazdu studyjnego w ramach święta pieczonego ziemniaka do Olejarni Świątecznej na Roztoczu. Wyjazd zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Moniatyczach przy wsparciu Sołectwa Moniatycze i Moniatycze Kolonia.
Ruszów – mała miejscowość w okolicach Łabuń to miejsce niezwykłe. Lasy, pola, cisza i spokój, czas się zatrzymał – to idealne warunki na opowieści o olejarniach, olejach i ludziach związanych z olejem, ciekawych i śmiesznych zdarzeniach. To właśnie tu dowiedzieliśmy się jak powstaje olej i jak się go wydobywa z ziaren. Dlaczego jest taki cenny dla organizmu i smaczniejszy niż inne oleje. Czemu zawdzięcza swój smak i zapach. Spróbowaliśmy jak smakuje najprostsza i podstawowa potrawa z olejem – chleb z olejem.
Uczestników zachwycił pokaz tłoczenia oleju, przewodnik w historycznym stroju i na historycznych urządzeniach pokazał jak dawniej „biło” się olej z rzepaku rosnącego w specyficznych warunkach klimatycznych na wyjątkowej glebie. Dzięki tej metodzie zachowuje najwyższą jakość oraz posiada niespotykane walory smakowe i zapachowe. Potrawy przygotowane na oleju świątecznym zachowują jego cechy i dają wrażenie użycia niespotykanych przypraw.
Następnie przewodnik zaprowadził nas do Czarciego Zdroju. Trasa wiedzie wśród łąk nad rzeczką. Idąc obserwujemy ptaki i rośliny. Na niebie często latają jastrzębie, a w trawach można usłyszeć rzadko spotykanego derkacza. W rzeczce ślady bobrów, a na łąkach często pasą się sarenki. Widok na roztoczańskie lasy. W oddali renesansowy kościół łabuński oraz były pałac zamojskich (obecnie klasztor sióstr FMM). Na miejscu pyszna źródlana woda o stałej temperaturze około 7 stopni C i niezwykła historia tego źródełka – ale to już tylko dla wtajemniczonych….
Na zakończenie wyprawy odbyło się ognisko integracyjne z kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami.
Ciekawa lekcja historii, Biblioteka poleca!
Aneta Hołuj
GBP Moniatycze