22 listopada 2024

Trening pracy w Hrubieszowie

Celem treningu pracy jest maksymalne wdrożenie osoby niepełnosprawnej w środowisko pracy oraz praktyczne przygotowanie jej do wykonywania określonych obowiązków służbowych w konkretnym miejscu pracy.

Reklamy

Trening pracy w swojej formie przypomina połączenie poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, a także coachingu pracy. Ma to ułatwić osobie niepełnosprawnej odnalezienie się na otwartym rynku pracy.

Osoby niepełnosprawne należą do grupy ryzyka. Oznacza to, iż osoby znajdujące się w tej grupie mają mniejsze szanse na podjęcie zatrudnienia, a także są narażone  na dyskryminację na rynku pracy.

Reklamy

Nie wszystkie osoby niepełnosprawne mają taką samą sytuację na rynku pracy. Niejednokrotnie zależy ona od typu oraz stopnia niepełnosprawności jakie posiadają. Oprócz mniejszej ilości ofert pracy dla tej grupy osób, dużym utrudnieniem wejścia na rynek pracy jest brak ich aktywności w poszukiwaniu pracy oraz niższe kwalifikacje, jak również mentalność, zarówno pracodawców jak i samych osób niepełnosprawnych. Niskie poczucie własnej wartości oraz brak wiary we własne możliwości często powodują, iż osoby niepełnosprawne rezygnują z podejmowania wysiłków związanych z poszukiwaniem pracy.

Wśród form aktywizujących osoby niepełnosprawne jest m.in. uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej, które obecnie są podstawowym ogniwem w procesie rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Placówki te umożliwiają uczestnikom udział w rehabilitacji, która oparta jest na terapii zajęciowej. Oprócz zajęć związanych z terapią społeczną, integracją, wsparciem psychologicznym oraz rehabilitacją ruchową osoby korzystające z usług WTZ mogą uczestniczyć w treningu pracy poprzedzonym wsparciem z zakresu poradnictwa zawodowego.

Reklamy

Od marca 2013 roku uczestnicy hrubieszowskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej realizują trening pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Hrubieszowie. Przedsięwzięcie jest wynikiem długotrwałej współpracy obu placówek na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Osoby, które biorą udział w treningu pracy to uczestnicy pracowni dziewiarskiej oraz poligraficznej. Pierwszym etapem treningu było wsparcie z zakresu poradnictwa zawodowego. Tematyka poruszana podczas spotkań grupowych oraz indywidualnych obejmowała zagadnienia związane z diagnozą zainteresowań, predyspozycji oraz kompetencji zawodowych, a także motywacji do pracy. W oparciu o wyniki badań każdy z uczestników we współpracy z doradcą zawodowym stworzył własną sylwetkę psychologiczną, predysponującą do określonej grupy zawodowej. Kolejnym etapem wsparcia były zajęcia poruszające tematykę realiów panujących na rynku pracy oraz możliwości, jakie rynek pracy daje osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestnicy WTZ stworzyli swoje dokumenty aplikacyjne oraz uzyskali praktyczną wiedzę na temat przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie podczas spotkań z doradcą zawodowym ćwiczyli umiejętność płynnych wypowiedzi, kreatywność, asertywność, a także poznali sposoby walki ze stresem związanym z uczestnictwem w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą.

Kolejnym etapem treningu było poznanie uczestników z czynnościami, jakie oprócz pracy doradczej wykonuje doradca zawodowy. Czynności wykonywane przez uczestników podczas treningu pracy obejmują elementy pracy biurowej.

Do zadań jakie uczestnicy wykonują podczas treningu pracy należą:

–  stemplowanie dokumentów,

–  adresowanie kopert,

– kserowanie materiałów, które doradca zawodowy wykorzystuje podczas prowadzenia zajęć,

– obsługa komputera, głównie praca w programie MS Office polegająca na tworzeniu i drukowaniu plików tekstowych.

Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Hrubieszowie, powstało i funkcjonuje w ramach projektu systemowego „OHP jako realizator usług rynku pracy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Tekst i zdjęcia: Marta Zalichta