To festiwal, który promuje „gospodarkę ze smakiem”. Interdyscyplinarny, łączący wielokulturowy smak Lubelszczyzny z muzyką, wystawami, akademią fotografii i poezją, prezentujący turystykę jako ważną gałąź gospodarki regionu. Piąty Europejski Festiwal Smaku zagości w centrum Lublina, a dokładnie w obrębie Starego Miasta, od 5 do 8 września.
Na „Scenie Smaku” pokazane zostaną przykłady dobrych praktyk biznesowych. Od pensjonatu „Uroczysko Zaborek”, przez klasztor Oblatów w Kodniu, restauracje – „Sitarska” w Biłgoraju”, „Muzealna” w Zamościu, „Kuchnia i wino” w Kazimierzu, po klaster Dolina Ekologicznej Żywności.
Będą też przykłady kultury jako dobrego biznesu, np. działalność wybitnego fotografa Czesława Czaplińskiego, którego wystawę „Polscy artyści Europie” gościmy w Muzeum Lubelskim. Inny mistrz fotografii, rysunku, plakatu, scenografii – Leszek Mądzik, razem z Czesławem Czaplińskim oraz nestorem polskiej fotografii reportażowej Tadeuszem Rolke, poprowadzi zajęcia w festiwalowej Akademii Fotografii.
„W tym roku idea Festiwalu koncentruje się wokół prezentacji dobrych praktyk regionalnych i lokalnych przedsiębiorców. Promocja „gospodarki ze smakiem” najlepiej pokazuje, że dobra kuchnia to doskonały sposób na biznes. Wspaniali Goście, ze znanym wszystkim mistrzem Robertem Makłowiczem, gwarantują fantastyczny klimat festiwalowych wydarzeń. A jest ich w tym roku ponad sto! Wierzę, że nasza gościnność oraz obfitość i różnorodność smaków, których próżno szukać w innych zakątkach kraju, zachęci do ponownego odwiedzenia Regionu Lubelskiego oraz zainspiruje do twórczych kulinarnych poszukiwań” – napisał w katalogu festiwalu Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman.
Festiwalową scenę muzyczną zdominują artyści z Serbii: SANJA ILIC & BALKANIKA – ulubiony zespół Ennio Morricone oraz THE GIPSY KAL BAND, którego premiera polskiej płyty odbędzie się w Lublinie. Nic więc dziwnego, że wśród patronów piątej edycji Europejskiego Festiwalu Smaku jest Ambasada Republiki Serbii w Warszawie.
Wśród wielu kulinarnych osobistości na festiwalu będziemy mogli spotkać: Agnieszkę Kręglicką znaną z kulinarnych felietonów w „Wysokich Obcasach”, profesora Jarosława Dumanowskiego – wytrawnego badacza i znawcę kuchni staropolskiej, Grzegorza Łapanowskiego – gospodarza nowego programu „Top Chef” w TV Polsat, Pawła Lorocha – kulinarnego publicystę z „Pytania na śniadanie” TVP. Gwiazdą piątej edycji festiwalu będzie Robert Makłowicz, który zdecydował się obchodzić benefis w Lublinie. Przygotowują go dyrektorzy sześciu największych festiwali smaku w Polsce.
Europejski Festiwal Smaku 2013, współorganizowany przez Kresową Akademię Smaku, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Miasto Lublin, to ponad 100 wydarzeń kulturalnych, kulinarnych i towarzyskich. Nowością są warsztaty „Smakuj życie”, podczas których lekarze, psychoterapeuci i trenerzy biznesu podpowiedzą jak lepiej i zdrowiej żyć, radzić sobie ze stresem, rozwijać się, a także jak skuteczniej prowadzić biznes i… smakować życie na Lubelszczyźnie.
Najważniejszymi wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi, mającymi już własną tradycję, są: konkurs kulinarny „Lubelskie Smaki” dla uczniów szkół gastronomicznych i dla profesjonalnych kucharzy (piszemy o tym szerzej w artykule „Lubelskie smaki na Zamku!”) oraz Jarmark św. Jacka. Wielowiekowa historia jarmarku, związana z obecnością w Lublinie klasztoru OO. Dominikanów, znakomicie wpisuje się w ideę festiwalu smaku, jako święta nie tylko sztuki kulinarnej. Dzisiejszy jarmark to setki stoisk z tradycyjnymi wyrobami, niejednokrotnie opatrzonymi certyfikatem zdrowej żywności, ale również wyrobów rękodzielniczych i artystycznych. Tak, jak cały festiwal, jarmark obejmie swym zasięgiem główne place i ulice Starego Miasta, włącznie z przyległymi Błoniami pod Zamkiem.
Szczegółowy program festiwalu z opisem i terminarzem wydarzeń dostępny jest na stronie:www.europejskifestiwalsmaku.pl/
źródło: lubelskie.pl