Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała dziś (4 czerwca) do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej zabytki zatrzymane na granicy. Bialskie muzeum wzbogaciło się tym samym o trzy ołtarzyki podróżne, metalową szkatułkę w kształcie krzesła oraz dwie oprawki na zdjęcia.
Ołtarzyki wykonane są ze srebra, w stylu sztuki cerkiewnej. Pochodzą z początku XX w. Na jednym z nich wygrawerowana jest data 1906 r. Wszystkie są trójskrzydłowe. Największy ma wymiary 10 x 17 cm. Widnieją na nim postaci Anioła Stróża, Archanioła Michała oraz Matki Boskiej Kazańskiej z Jezusem.
Srebrna szkatułka w kształcie krzesła – wyrób artystyczny nawiązujący do sztuki ludowej, zdobiony roślinnymi ornamentami – wykonana została na początku XX w.
Ramki na fotografie to styl eklektyczny, łączący w sobie treści z różnych stylów. Pochodzą z przełomu XIX/XX w.
Przekazane do bialskiego muzeum obiekty zatrzymane zostały przez funkcjonariuszy Służby Celnej w Dorohusku. Celnicy znaleźli je w porzuconej torbie podróżnej, w pociągu jadącym z Kijowa do Warszawy.
Ramki, ołtarzyki i szkatułka zachowane są w dobrym stanie. Często zdarzało się jednak, że zatrzymywane przez Służbę Celną zabytki były mocno zniszczone, na co wpływ mogły mieć też nietypowe niejednokrotnie sposoby przemytu. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat funkcjonariusze znajdowali zabytki m.in. w zbiornikach na paliwo, w tunelach wentylacyjnych, zbiornikach na wodę, piecach CO, filtrach powietrza, czy też skrytkach w sufitach pociągów międzynarodowych.
Żeby zabytki można było nieodpłatnie przekazać państwowym lub samorządowym instytucjom kultury, wcześniej wyrokiem sądu muszą przejść na własność skarbu państwa. Następnie Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazuje instytucję uprawnioną do ich odbioru. Tak też się stało w przypadku Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Co ciekawe – od 2011 r., po zmianie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, uprawnionymi do otrzymywania tego typu przedmiotów są również samorządowe jednostki kultury. Wcześniej mogły je otrzymywać tylko państwowe instytucje kultury.
Warto przypomnieć, że w 2006 r. o ponad 700 eksponatów przekazanych przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej wzbogaciły się zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie. Znaczną część daru od bialskich celników warszawskie Muzeum Narodowe ofiarowało później Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Ostatnia udaremniona na granicy w województwie lubelskim próba przemytu przedmiotów zabytkowych miała miejsce w kwietniu br. Na granicy z Białorusią w Terespolu funkcjonariusze celni zatrzymali wówczas blisko 300 monet pochodzących z XVI i XVII wieku.
źródło i fot. SCRP