22 listopada 2024

Biblioteka Pedagogiczna – dla słuchaczy HUTW

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie od grudniu 2012 roku współpracuje z Hrubieszowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, prowadzonym przez Fundację „Podaj Dłoń”.

Reklamy

Na podstawie zawartej umowy partnerskiej w Bibliotece prowadzone są różnorodne działania dla seniorów: zajęcia biblioterapeutyczne, spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki oraz zajęcia artystyczne.

Zajęcia biblioterapeutyczne polegają na wspieraniu i leczeniu za pomocą książki, tekstu literackiego. Książka może łagodzić niepożądane stany psychiczne: lęk, nudę, osamotnienie, apatię, a także wyzwalać zachowania pożądane – radość, odprężenie. Biblioterapia skupia treści wielu dziedzin wiedzy: bibliologii, czytelnictwa, psychologii, medycyny, pedagogiki i socjologii.

Reklamy

Jest formą wsparcia psychicznego. W Bibliotece Pedagogicznej realizowana jest biblioterapia ogólnorozwojowa, z wykorzystaniem tekstów refleksyjnych, relaksacyjnych i aktywizujących. Zajęcia przeprowadzają nauczyciele bibliotekarze z przygotowaniem biblioterapeutycznym.

Celem zajęć jest kształtowanie wśród seniorów pozytywnego nastawienia do świata, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz poradnictwo w rozwiązywaniu problemów.

Reklamy

W Bibliotece odbyły się już zajęcia o tematyce: „Radość życia, duszy i umysłu” oraz „Ja i inni”. Planowane są kolejne, dotyczące takich zagadnień jak: samoakceptacja, wartości, cele życiowe, emocje (i inne) – w kontekście rozwoju osobistego człowieka.

Słuchacze Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogą rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze, uczestnicząc w spotkaniach przy książce – w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas tych spotkań omawiane są interesujące pozycje literatury światowej. Spotkaniom towarzyszy wymiana refleksji dotyczących omawianych utworów. Seniorzy mogą też podzielić się własnymi wyborami czytelniczymi, wskazując ulubione lektury. Dotychczas, w ramach DKK, dyskutowano na temat tekstów B. Ferrero, E. E. Schmitta („Oskar i pani Róża”) i K. Rosickiej-Jaczyńskiej („Ołówek”). Kolejne spotkania poświęcone będą utworom: „Lektor” B. Schlinka i „Pamiętniki Adama i Ewy” M. Twaina.

W Bibliotece prowadzone są także zajęcia artystyczne, doskonalące umiejętności manualne. Uczestnicy HUTW dwukrotnie wzięli udział w warsztatach z rękodzieła artystycznego, wykonując kwiaty z bibuły. Planowane są też inne przedsięwzięcia artystyczne.

Biblioteka zachęca słuchaczy HUTW do uczestnictwa w zajęciach, organizowanych w swojej siedzibie.