23 listopada 2024

Mircze: Po Targach Ludowych

Tegoroczna zima nie daje za wygraną, ale pomimo trudnych warunków pogodowych
VI Targi Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej Mircze 2013 udało się zrealizować
w pełni choć z małymi wyjątkami.

Reklamy

Ze swoimi prezentacjami nie dotarło dwóch wystawców. Ogółem zaprezentowano 16 stoisk, za co należą się podziękowania i wyrazy uznania dla wszystkich twórców zwłaszcza biorąc pod uwagę trudności z dojazdem.

Targi Ludowe są organizowane niezmiennie od 2008 roku i przyświeca im jeden główny cel – promowanie twórczości ludowej, ale także zwrócenie uwagi na konieczność czynnego kultywowania tradycji i zwyczajów ziemi hrubieszowskiej. Prezentacja pełnej palety twórczości ludowej odbyła się 17 marca w hali sportowej Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu w trzech kategoriach: kulinaria, rękodzieło oraz rzeźba i malarstwo. Publiczność także dopisała przez cały czas trwania Targów stoiska odwiedziło około 800 osób.

Reklamy

Od godziny 13:30 do prawie 17:00 wszyscy odwiedzający mieli okazję nie tylko do podziwiania bogactwa tradycji, ale także do zakupu pisanek, palm, stroików, obrazów, rzeźb, wypieków i potraw wielkanocnych.

Wystawy zostały ocenione przez Komisję Konkursową w składzie: Czesława Woźniak, Iwona Pełypyszyn i Urszula Świątecka. Po obejrzeniu prezentacji i ich walorów podjęto następujący werdykt. W kategorii kulinaria przyznano: I miejsce – KGW Tuczapy, II miejsce – KGW Miętkie, III miejsce – KGW Matcze, w kategorii rękodzieło: I miejsce – KGW Szychowice, II miejsce – Samorządowy Zespół Szkół w Mirczu, III miejsce – Wanda Florek oraz wyróżnienia z nagrodami rzeczowymi dla Alfredy Urbańskiej, Wiolety Czerniak i KGW Modryń-Kolonia II. Z kolei w kategorii rzeźba i malarstwo I miejsce zdobył Środowiskowy Dom Samopomocy w Modryniu, II miejsce – Zygmunt Wichniewicz i III miejsce – Stanisław Olszewski. Nagrodzeni otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu oraz nagrody rzeczowe od sponsorów – Marii Kostrubiec „Delikatesy Centrum w Mirczu” oraz Grzegorza Maluty, zaś pozostali pamiątkowe podziękowania od Wójta Gminy Mircze i Dyrektora GOK Mircze.

Reklamy

Także publiczność mogła przyznać swoją nagrodę – „Laur Publiczności” ufundowany przez Ireneusza Tracza – firmę AGRO-Bit, który liczbą 66 głosów zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Miętkiego. Ogółem wydano 300 kuponów do głosowania, z których rozlosowano 7 nagród rzeczowych.

Podczas Targów Dyrektor GOK Mircze uhonorowała panią Czesławę Woźniak pamiątkowym trofeum oraz dyplomem za członkostwo w Komisji Konkursowej od pierwszych Targów Ludowych w 2008 roku. Podziękowania otrzymały także pozostałe członkinie tegorocznej Komisji.

Organizatorami Targów Ludowych byli: Wójt Gminy Mircze, Gminny Ośrodek Kultury w Mirczu oraz Samorządowy Zespół Szkół w Mirczu.

Dziękujemy Dyrektorowi Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu za udostępnienie hali sportowej oraz za pomoc przy jej przygotowywaniu, zaś wszystkim obecnym na Targach za frekwencję i zapraszamy na VII Targi Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej w przyszłym roku, tradycyjnie tydzień przed Niedzielą Palmową.

 

źródło i fot. GOK Mircze