22 listopada 2024

Dziewięć ikon zatrzymanych na granicy w Terespolu trafiło do Muzeum w Łańcucie

Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała dziś (26 lutego) do Muzeum-Zamek w Łańcucie dziewięć zabytkowych ikon zatrzymanych na granicy w Terespolu.

Reklamy

Przekazane ikony pochodzą z końca XIX w. i początku XX w. i przedstawiają m.in.: Matkę Boską Kazańską, Matkę Boską Czernichowską, Świętego Mikołaja Cudotwórcę, Chrystusa Pankratora. Obrazy znajdują się w różnym stanie zachowania i z pewnością przed ich ekspozycją będą wymagały zabiegów konserwatorskich. Wszystkie pisane są na drewnie, część z nich jest w srebrnych lub srebrno-miedzianych koszulkach. Największą (42 cm x 31,5 cm) i jednocześnie najcenniejszą jest ikona przedstawiająca Matkę Boską Kazańską. Jej powstanie datuje się na koniec XIX w.

Wszystkie ikony zostały zatrzymane na początku ubiegłego roku na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu. Ikony przewoziła Białorusinka, jedna z pasażerek pociągu międzynarodowego relacji Moskwa-Praga. Kobieta, mimo że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazów przy kontroli celnej, a funkcjonariusze celni znaleźli je dopiero w trakcie kontroli bagażu podróżnej. Obrazy owinięte były gazetami oraz folią i schowane między ubraniami.

Reklamy

Po sądowym orzeczeniu przepadku ikon na rzecz skarbu państwa możliwe było ich nieodpłatne przekazanie instytucji muzealnej.

To już kolejny raz kiedy zabytki zatrzymane przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej trafiają do Muzeum – Zamek w Łańcucie. W lipcu 2012 r. celnicy przekazali do Muzeum pięć ikon zatrzymanych przez nich we wrześniu 2011 r. na drogowym przejściu granicznym w Terespolu. Półtora roku wcześniej w grudniu 2010 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała do Muzeum-Zamek w Łańcucie ponad 400 zabytków i przedmiotów o charakterze muzealnym, o wartości ponad 300 tys. zł. Wśród nich znalazły się m.in. ikony i obrazy o tematyce religijnej – w sumie ponad 200 szt. – powstałe w XVIII, XIX, XX w, a zatrzymane na odcinku granicy w województwie lubelskim. Sporo ikon pochodzących z przemytu i przekazanych przez Służbę Celną znajduje się też w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, które posiada jeden z największych zbiorów ikon w Polsce.

Reklamy

 

Źródło i fot. SCRP