W gminie Mircze zakończył się ostatni etap termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ciągu ostatnich kilku lat prace remontowe zostały wykonane we wszystkich placówkach oświatowych, domu samopomocy, ośrodku zdrowia i urzędzie.
W tym roku termomodernizacją były objęte: Środowiskowy Dom Samopomocy w Modryniu, szkoła podstawowa w Wiszniowie oraz urząd gminy i ośrodek zdrowia w Mirczu.
W ŚDS w Modryniu ekipy remontowe zamontowały instalację solarną i instalację ciepłej wody użytkowej, a w szkole w Wiszniowie i urzędzie w Mirczu wymieniły również oprawy oświetleniowe na energooszczędne oraz przebudowały sanitariaty, w których m.in. wymieniły drzwi i wykonały wentylację. W budynku ośrodka zdrowia w Mirczu są wstawione nowe drzwi i okna, zaizolowane fundamenty, ocieplony stropodach, wykonana elewacja i orynnowanie, a także wyremontowana kotłownia, w której zostało wymienione centralne ogrzewanie, oprawy oświetleniowe i instalacja elektryczna.
W latach 2009 – 2011 prace termomodernizacyjne były prowadzone także w budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Mirczu, a także szkołach podstawowych w Kryłowie oraz w Wiszniowie.
Wszystko kosztowało prawie 1 milion 580 tysięcy złotych, ale zdaniem władz gminy Mircze to bardzo opłacalna inwestycja, ponieważ w niektórych przypadkach koszty energii elektrycznej i ogrzewania zmniejszyły się o ponad połowę.
Projekt pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej” w gminie Mircze został bardzo dobrze oceniony przez ekspertów funduszu ochrony środowiska. W ogólnopolskim konkursie, na który zgłoszono ponad 700 wniosków, mirecka propozycja zajęła dziewiąte miejsce w kraju.
źródło: ias24.eu
(fot. UG Mircze)