22 listopada 2024

KKS Grom Hrubieszów – 90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej cz. 8

W związku z ciągłymi kłopotami finansowymi Amatorskiego Klubu Sportowego (AKS) hrubieszowscy kupcy i sprzedawcy zobowiązali się do wspomagania miejscowego klubu. Dlatego dnia 18.03.1948 r., podczas walnego zebrania, Amatorski Klub Sportowy z Hrubieszowa zmienił nazwę na Kupiecki Klub Sportowy „Grom”. Wiodącą dyscypliną była piłka nożna, ale już bardzo dobrze spisywali się siatkarze, lekkoatleci i tenisiści stołowi.

Reklamy

Kupiecki Klub Sportowy „Grom” Hrubieszów – 1948/1950


Zarząd KKS „Grom” Hrubieszów

Reklamy

Prezesem został wybrany Stefan Madejski,

wiceprezesami – Edward Berman i Jan Korczak,

Reklamy

sekretarzem – Zygmunt Łaciński,

skarbnikiem – Marian Jasiński,

gospodarzem – Piotr Starykiewicz,

członkami – Leopold Krzyżewski, Tadeusz Abramowicz, Zygmunt Kubiak i Franciszek Seweryn.

W komisji rewizyjnej m.in. działali

Jan Wróblewski

i B. Kozyra.

 

Przegrany baraż piłkarzy do klasy „A”

Sekcja piłki nożnej występowała nadal w wojewódzkiej klasie B (w grupie IV), przegrywając m.in. z GW KS 9 Hrubieszów 1:2. W meczu towarzyskim wygrali ze Spartą Zamość (A kl.) 1:0, ZZK Sygnałem Lublin 5:2, zremisowali u siebie ze Startem Krasnystaw 2:2 i przegrali, też u siebie, z ZS Gwardią Lublin 1:3. W tym ostatnim meczu gra była ostra, sędzia podobno stronniczy dla gospodarzy, zainteresowanie zawodami bardzo duże.

Tym razem do awansu do klasy A stanęła na drodze wspomniana Gwardia Lublin,wygrywając z KKS „Grom” 3:0. Gra była żywa i ciekawa z przewagą zwycięzców, jeden z goli był samobójczy. Wyróżniający się zawodnicy to: Seweryn i Kubiak.

 

Kibice z Gromem

We wrześniu na mecze towarzyskie „Grom” pojechał do Krasnegostawu, niestety, seniorzy przegrali z miejscowym Startem 0:1, a juniorzy 1:2. Warto dodać, że Sztandar Ludu zauważył, iż do Krasnegostawu przybyli licznie sympatycy Gromu z Hrubieszowa. Rozegrano też mecz towarzyski w Tyszowcach z nowo powstałą miejscową drużyną LZS Tyszowianka,  wygrywając 5:0. Bramki dla zwycięzców strzelili: Piwkowski  2, Kopeć, Starykiewicz i Markowicz.

 

Mecz Kupcy – Urzędnicy

W 1948 r. został rozegrany ciekawy mecz piłkarski pomiędzy patronującym Gromowi „Kupcami” a „Urzędnikami”, z którego dochód z dobrowolnymi datkami zawodników przekazano na odbudowę Warszawy. W zespole urzędników m.in. grali:

Edward Berman,

Jan Korczak,

Antoni Zaburda,

Stefan Kubala,

M. Grad,

Piotr Starykiewicz,

Stefan Madejski,

Wlach,

Wójcik,

Z. Jurak

oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Stanisław Nowakowski.

Zwyciężył zespół „Kupców” 4:1. Zawody bardzo dobrze sędziował nauczyciel wf  Włodzimierz Charkowski.

 

Rozbudowa stadionu!

Władze miasta oraz działacze klubu dążyli do poszerzenia boiska sportowego i w roku 1948 r., po pozytywnej decyzji Wojewody Lubelskiego Pawła Dąbka  o przydzieleniu dodatkowo terenu przyległego do istniejącego boiska, został zawiązany Społeczny Komitet Budowy Stadionu Sportowego w Hrubieszowiew składzie:

Jan Korczak – przewodniczący,

Stefan Kubala,

Włodzimierz Charkowski,

Franciszek Seweryn,

Marian Jasiński,

Michał Starykiewicz,

Domecjusz Kułaczek,

Józef Han,

Leopold Krzyżewski.

Wyżej wymieniona decyzja wojewody umożliwiła opracowanie  rozbudowy stadionu.

 

Nadal klasa B

W pierwszym meczu o mistrzostwo wojewódzkiej klasy B w 1949 r. padł walkower 3:0 dla Gromu z Ogniwem Krasnystaw, ponieważ zawodnicy gości opuścili boisko niezadowoleni z orzeczeń sędziego Nowaka. Natomiast z lokalnym rywalem GW KS 9 Hrubieszów wygrał aż 8:2.

 

Sukces w Biłgoraju!

W tym samym roku w Biłgoraju odbył się turniej o Puchar Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Lublinie, w którym Grom zajął wysokie 3. miejsce (1. Sparta Zamość), wygrywając ze Startem Krasnystaw 3:1 i przegrywając z Kolejarzem Chełm 2:3.

 

Mecze towarzyskie.

W Hrubieszowie nadal gościło towarzysko wiele drużyn, które Grom pokonał, m.in.

lubelski ZZK Sygnał 5:2,

KS ZZK Chełm 3:1 (bramki strzelili Piwkowski, Brzostowski i samobójcza),

KS Naprzód Izbica 5:2 (cztery gole strzelił Piwkowski),

ZKS Garbarnię Lublin 3:1 (bramki strzelili Seweryn z karnego, Kulczycki i Piwkowski).

ZEOL Lublin 2:1,

Gwardię Zamość 4:2 (bramki: Seweryn 1, Piwkowski 2, Kulczycki 1).

Niestety, była i przegrana ze Spójnią Tomaszów 1:3, ale każdy z tych meczów gromadził około 1000 kibiców, a sędziowali je hrubieszowianie – Stanisław Nowak lub Stefan Madejski.

 

Papiery sportowe

Zawodnicy i działacze Gromu posiadali legitymacje członkowskie. Legitymacja zawierała kolejny numer, dane członka, poświadczenie opłacania, co miesiąc składek, pieczątkę klubową i podpisy prezesa i sekretarza. Zawodnik, żeby móc występować w rozgrywkach ligowych, posiadał kartę zgłoszeniową, która zawierała zdjęcie i podpis zawodnika, jego dane osobowe, pieczątkę i podpis prezesa klubu oraz pieczątkę i podpis prezesa Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Lublinie.

 

Zygmunt Piwkowski śpiewał nawet na ruinach mostu!

Jeszcze w 1949 r. prasa informowała, że w Hrubieszowie brakuje mostu, aby przejść bezpiecznie na teren boiska leżącego w zakolu Huczwy. Dotychczas, aby dostać się na stadion, trzeba było przejść po wiszącej nad rzeką i kołyszącej się kładce. Była to próba zręczności, która dla niejednego kibica zakończyła się kąpielą w ubraniu. Obok kładki znajdowały się szyny – pozostałości po poprzednim moście, po których co odważniejsi kibice przedostawali się na drugi brzeg Huczwy. W takim przechodzeniu brylował piłkarz Zygmunt Piwkowski, który w tym czasie jeszcze śpiewał i kto wie, czy te „szynowe” treningi nie pozwoliły mu w późniejszym okresie na odnoszenie sukcesów na scenach operowych w Warszawie.

 

Kadra piłkarska Gromu

Najczęściej w drużynie występowali:

Eugeniusz Antoniuk – bramkarz,

Józef Hapoński,

Zdzisław Dyl,

Zygmunt Antoniuk,

Zygmunt Brzostowski – kapitan,

Michał Starykiewicz,

Eugeniusz Sołtysiak,

Zygmunt Piwkowski,

Zdzisław Czerkas,

Ryszard Urbanowicz,

Jerzy Kulczycki,

Jan Nagórny – bramkarz,

Kazimierz Szlachta – bramkarz,

Roman Korczak,

Wacław Baryluk,

Zygmunt Seweryn,

Stefan Waszczuk,

Józef Kopeć,

Adam Mielniczuk,

Zygmunt Kubiak,

Zbigniew Kaniuga,

Stefan Kotlarski,

Alfred Tymieniecki,

Kazimierz Kowalski,

Tadeusz Waszczuk,

Mieczysław Marcych,

Zbigniew Piwkowski,

Ryszard Palczewski,

Jerzy Krzysztofowicz,

Bogdan Burda,

Tadeusz Nowosad,

Bercik,

Stanisław Szymanik. 

Kierownikiem drużyny i doradcą był Jan Korczak, zajęcia treningowe prowadzili starsi zawodnicy. Piłkarskie buty naprawiał Franciszek Seweryn – szewc i jego syn Zygmunt – piłkarz.

 

Lekka atletyka

Zawody lekkoatletyczne w Hrubieszowie przeprowadzał z ramienia Powiatowego Inspektoratu Kultury Fizycznej inspektor Michał Starykiewicz. W lecie organizowano je na przedwojennym boisku gimnazjum „Staszica”, które w tym okresie znajdowało się w tym samym miejscu, co obecny stadion miejski HOSiR, ale było dużo mniejsze z płytą boiska skierowaną w kierunku ulicy Kilińskiego, natomiast bieżnia i rozbiegi miały trawiaste podłoże. Pomimo trudnych warunków na tym boisku organizowano popularny wówczas w całym kraju trójbój lekkoatletyczny.

 

Pierwszy, duży sukces lekkoatletki!

Tak jak przed wojną, nadal najważniejszą imprezą były Przełajowe Biegi Narodowe, które np. przeprowadzono w Hrubieszowie 2.05.1948 r. Wysokie miejsca zajęli wówczas: na dystansie 1000 m: 5. Józef Kopeć, na 2000 m – 3. Tadeusz Nowosad przed Edmundem Szczekanem.

Do największych sukcesów z tego okresu można zaliczyć osiągnięcie Leokadii Szymanik (później po mężu Bajurka) z SKS Gimnazjum im. ks. St. Staszica, która w 1948 r. po wygraniu jednego z dystansów w ramach Biegów Narodowych w Hrubieszowie, uczestniczyła w biegach wojewódzkich w Lublinie, zajmując wysokie 6. miejsce. Do zawodów przygotowała ją nauczycielka wf Irena Skrobiszewska.

 

Zawody na stadionie

Natomiast na skromnym stadionie uzyskano kilka bardzo dobrych wyników lekkoatletycznych, np. 100 m wygrał Jerzy Kościuszko, uzyskując 12,2 sek., Ryszard Bojarski  w skoku w dal – 5.41 m, a w rzucie granatem Stanisław Bielański osiągnął 55 metrów.

Podczas innych zawodów na stadionie wspomnianego roku dobre wyniki osiągnęli:

Danuta Popko na  60 m – 8,6 sek.,

Maria Lebiedowicz 60 m – 9,0,

Janina Kozak w dal – 4.00 m,

Michał Starykiewicz 100 m – 11,8,

Henryk Sławatyński 100 m – 12,0,

Jerzy Kościuszko 100 m – 12,0,

Jerzy Czerkas 100 m – 12,3,

Zygmunt Antoniuk w dal – 5.57,

Zenon Gidziński w dal – 5.56,

Ryszard Romański wzwyż – 1.60,

Lewicki skok o tyczce – 2.30 m!!!!

 

Nowe zawody i rekordy powiatu

W 1949 r. doszła jeszcze jedna propagandowa impreza pt.  „Święto Pokoju”. Podczas tych zawodów ustanowiono dwa rekordy hrubieszowskiego powiatu:

w skoku w dal Jerzy Bednarowicz wynikiem 5.87 m

i w rzucie oszczepem Zygmunt Antoniuk wynikiem 40.00 m

Podczas innych zawodów lepsze wyniki osiągnęli: 

Leokadia Szymanik na 500 m – 1:51,3 min,

Józef Nazar 1000 m – 3:18,4,

Michał Starykiewicz 3000 m – 10:54,8,

Ryszard Bojarski w dal – 5.41 m.

Ponownie rozegrano zawody lekkoatletyczne z okazji  rozpoczęcia roku szkolnego. Najlepszą formę zaprezentowali:

Jerzy Kościuszko na 100 m –  11,7 sek. (rekord powiatu) z LO Hrubieszów (biegano po trawie)

i Zbigniew Skórzewski w rzucie granatem – 60 m.

 

Przyszły olimpijczyk – Stanisław Swatowski

Do Państwowego Gimnazjum Mechanicznego w Hrubieszowie przybył z Michalowa k. Wożuczyna Stanisław Swatowski. W Hrubieszowie osiągał wyniki na poziomie powiatowym, ćwicząc pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego Włodzimierza Charkowskiego. W późniejszych latach reprezentując Legię Warszawa, startował na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie – 1960 r. i Tokio – 1964 r. zajmując m.in. 6. miejsce w sztafecie 4 x 400 m.

 

Boks

Zgodnie z programem nauczania, jaki obowiązywał po II wojnie światowej, podczas szkolnych lekcji wychowania fizycznego w szkołach średnich prowadzono szkolenie bokserskie. Nic, więc dziwnego, że gdy padła propozycja zorganizowania w Hrubieszowie zawodów w tej dyscyplinie, zgłosiło się wielu chętnych. Zawody zorganizowano 20.12.1948 r. w sali Kina Roma w Hrubieszowie. Udział wzięli zawodnicy ze szkoły mechanicznej i … piłkarze z KKS Grom. Zawodników przygotował instruktor Michał Starykiewicz i nauczyciel wf Włodzimierz Charkowski.

Wyniki:

waga musza – Zbigniew Piwkowski wypunktował Bogdana Burdę,

kogucia – Tadeusz Nowosad wypunktował Józefa Biedniuka (wszyscy z KKS Grom),

piórkowa – Jeczeń zremisował z Wiejakiem (obaj ze szkoły mechanicznej),

lekka – Ryszard Palczewski zremisował z Lechem Kulikowskim (obaj Grom),

półśrednia – Wątroba wygrał z Sawickim (obaj z mechanicznej),

średnia – Baczewski zremisował z Wójtowiczem (obaj Grom), 

półciężka – Kicała wygrał z Winniczukiem (obaj mechaniczna).

Walki Kulczyckiego z Urbanowiczem i Sławatyńskiego z Kopciem uznano za nie odbyte z powodu unikania walki.

Zawody sędziowali:

w ringu – Michał Starykiewicz,

na punkty – Stefan Kotlarski,

czas mierzył – Zygmunt Brzostowski.

Widzowie przybyli w komplecie, zawody przyniosły dochód w wysokości 3 500 zł.

 

Siatkówka

W 1948 r. w Hrubieszowie odbyły się imprezy sportowe z okazji rozpoczęcia roku szkolnego pod hasłem „Sportowcy – młodzieży szkolnej”. Drużyna siatkarska KKS Grom Hrubieszów wygrała z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie 2:0.  Natomiast podczas Mistrzostw Powiatu w 1948 r. Grom także odniósł zwycięstwo przed Klubem Fabrycznym ze Strzyżowa i WKS 9 Hrubieszów. Ta hrubieszowska drużyna rozgrywała liczne mecze towarzyskie, np. z ZZK Sygnał Lublin, z którym wygrali 2:0, w Tomaszowie Lubelskim odnieśli zwycięstwo nad miejscową Spójnią 2:0 (15:12; 15:13), ale w Krasnystawie przegrali 0:3 z miejscowym Startem.

W następnym, 1949 r., w Hrubieszowie przeprowadzono turniej piłki siatkowej. Wygrał CZKS Wożuczyn, 2. CZKS Strzyżów, 3. KKS Grom Hrubieszów, 4. MKS LO im. St. Staszica Hrubieszów.

Wyróżniający się w tym okresie siatkarze to:

Jerzy Bednarowicz (lekarz),

Domecjusz Kułaczek,

Jerzy Szeffer,

Jerzy Czerkas,

Zdzisław Czerkas,

Józef Tur,

Romuald Markowicz,

Bogdan Orlen.

 

Tenis stołowy

Co roku rozgrywano Mistrzostwa Powiatu, niestety, brak informacji na temat tych zmagań. Rozgrywano też mecze towarzyskie, m.in. w listopadzie 1949 r. w Hrubieszowie  Związkowiec Lublin pokonał KKS Grom Hrubieszów aż 9:0.

 

Powiatowa Poradnia Sportowo – Lekarska!!!

W związku z centralnymi przepisami o posiadaniu zezwolenia lekarskiego na uczestnictwo w treningach oraz zawodach sportowych już w 1948 r. w Hrubieszowie założono Powiatową Poradnię Sportowo – Lekarską. Pierwszym kierownikiem poradni był lekarz wojskowy, zapalony sportowiec (również gimnastyk, pływak) Wojciech Oziębło,

następnie:

Stanisław Pawłowski,

Antoni Prel,

Zbigniew Szczęsny,

Lech Szymański,

Zenon Głuszak,

Henryk Konon,

a od 1983 r., po reaktywowaniu i uruchomieniu Poradni Rejonowej, ponownie Lech Szymański.

Niestety, weszły nowe przepisy i poradnia została zlikwidowana. Zdrowiem sportowców po jej likwidacji najdłużej zajmowali się lekarze Andrzej Nowosad, Ryszard Bielak i Dariusz Gałecki.

 

Znowu zmiana nazwy

Po dwóch latach, ponownie została zmieniona nazwa klubu, dlaczego? Ale to już inna historia. Legenda Gromu pozostała, po kilu latach znowu działał klub z nazwą Grom, który z poprzednim klubem nie miał nic wspólnego, za wyjątkiem kilku osób, które w nich działały.

 

***


Uwaga!

Zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy mogą uzupełnić powyższy tekst, a jeszcze lepiej wzbogacić go zdjęciami, wycinkami z prasy, proporczykami itp. e-mail do mnie mieści się na lubiehrubie w kontaktach lub napisać w komentarzach.

 

Uwaga 2!

Komitet Organizacyjny Jubileuszu „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012” zaprasza do udziału kluby sportowe, szkoły, stowarzyszenia sportowe, osoby indywidualne, itd. …

… do sportowych konkursów, wyposażenia wystawy sportowej w Muzeum, współzawodnictwa sportowego w różnych dyscyplinach sportowych organizowanych z tej okazji. W związku z powyższym zapraszamy, aby na lubiehrubie kliknąć fotografię gimnastyczek – przedwojennego hrubieszowskiego „Sokoła” i tam zapoznać się z poszczególnymi regulaminami, które już tam są lub będąc pojawiać się, wkrótce.

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Grom Hrubieszów – I drużyna piłkarska.