22 listopada 2024

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach bohaterem cyklu „Środa z Ambasadorem”

Wśród 114. instytutów naukowych i badawczo-rozwojowych w kraju tylko cztery mają obecnie najwyższą kategorię A+. Jednym z tej czwórki jest puławski Państwowy Instytut Weterynaryjny – honorowy Ambasador Województwa Lubelskiego, który 14 sierpnia br. był bohaterem kolejnego promocyjnego spotkania w ramach cyklu „Środa z Ambasadorem”.

Reklamy

 

Spotkanie odbyło się w siedzibie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego. Prof. Mirosław Paweł Polak, zastępca dyrektora Instytutu oprowadził uczestników, w tym dziennikarzy lokalnych i regionalnych mediów po części pracowni i laboratoriów, które w sumie zajmują imponującą powierzchnię 19 tys. mkw. i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa biologicznego (BSL2 oraz BSL3). Posiadają certyfikaty Polskiego Centrum Akredytacji i pełnią rolę krajowych laboratoriów referencyjnych w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych zwierząt i wykrywania substancji szkodliwych w żywności pochodzenia zwierzęcego i paszach. Każdego roku w laboratoriach PIW – PIB wykonuje się łącznie ponad 300 tys. badań diagnostycznych, w tym potwierdzających wcześniejsze badania wykonywane przez uprawione placówki weterynaryjne i sanitarno-epidemiologiczne z całego kraju.

To wiodący Instytut  w kraju zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego. Jestem dumny, że taka placówka działa na Lubelszczyźnie.mówił uczestnik spotkania Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

Reklamy

Kolejne, już szóste spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem” odbędzie się 21 sierpnia, a jego bohaterem będzie Ojciec Filip Buczyński – założyciel i szef Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia (laureat tytułu „Ambasador Województwa Lubelskiego” z roku 2008).

 

***

Reklamy

 

Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (Ambasador Województwa Lubelskiego z roku 2008) jest jedną z najnowocześniejszych w Europie placówek naukowo – badawczych zajmujących się ochroną zdrowia zwierząt i higieną żywności pochodzenia zwierzęcego.

Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa, nadzorowana przez ministra rolnictwa. 1 listopada 2003 roku otrzymał status państwowego instytutu badawczego. Od 2015 roku PIW – PIB ma też status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego KNOW („Zdrowe zwierzę – Bezpieczna żywność”) – nadany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w obszarze chorób zakaźnych zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności i pasz.

W Instytucie funkcjonują cztery laboratoria referencyjne Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE). W ciągu ostatnich 10 lat pracownicy naukowi Instytutu opublikowali ponad 2400 prac naukowych. Także w czasie minionej dekady Instytut przeszkolił ponad 25 tysięcy lekarzy weterynarii (w ramach 17 różnych specjalizacji).

PIW – PIB realizuje liczne projekty badawcze finansowane z programów krajowych i europejskich, w tym z programu Horyzont 2020, ale także finansowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki.

Dużym sukcesem ostatnich lat było uruchomienie rutynowej diagnostyki afrykańskiego pomoru świń (ASF), zaawansowane badania nad szczepionką, ocena skuteczności stosowanych metod zwalczania choroby u dzików i świń, wdrażanie innowacyjnych metod diagnostycznych, wykorzystanie digitalizacji do oceny zdrowotności stad świń oraz monitorowanie watah dzików za pomocą termowizji.

 

(info i fot. UMWL)