Do grona kluczowych miejsc w przedsiębiorstwach produkcyjnych z pewnością należą magazyny, będące punktem przecięcia się działań logistycznych oraz spedycyjnych. Przestrzeń magazynowa służy nie tylko do przechowywania produktów i ich opisywania. Mowa tu również o terenie przeznaczonym do przyjmowania dostaw, przygotowania zamówień itd. Przy tym większość firm stara się zoptymalizować działanie magazynów i w tym celu wykorzystują właśnie automatyzację.
W logistyce, jak zostało wspomniane wcześniej, magazyn jest często wykorzystywanym słowem. Nie może być inaczej, skoro mowa o swego rodzaju spoiwie procesu transportowego. Trudno się zatem dziwić, że właściciele firm starają się, jak mogą, aby ich składy funkcjonowały bez żadnych zarzutów, a przy tym charakteryzowały się szybkością wykonywanych tam działań i wysoką jakością usług.
Zatem, jak można zmodernizować omawiane miejsca, by zwielokrotnić ich wydajność, a co za tym idzie – zwiększyć zyski przez nie generowane? W tym właśnie momencie wkracza pojęcie automatyzacji, wprowadzające do magazynów odpowiednie maszyny. Oto niektóre z nich.
Służące do paletyzacji
Proces paletyzacji jest niczym innym, jak automatycznym przenoszeniem produktów jednego typu na paletę i tworzeniem ładunków, które można umieszczać w pojazdach transportowych i przewieźć, chociażby do klienta. Czynność ta była przez wiele lat domeną fizycznych pracowników, lecz wraz z postępem technologicznym zadanie to zostało oddelegowane robotom paletyzującym, dzięki czemu człowiek właściwie przestał mieć w tym działaniu jakikolwiek udział (pomijając oczywiście kwestię samego sterowania maszynami).
Powodami stojącymi za wdrożeniem tego rozwiązania są:
- szybsze ładowanie produktów,
- pewność do co prawidłowego wykonania procesu,
- niwelowanie niebezpieczeństw w przypadku wykonywania takiego działania przez człowieka,
- wykorzystywanie dwóch ramion, pozwalających na realizowanie kilku czynności w tym samym czasie.
Źródło: https://www.fanuc.eu/pl/pl/roboty
Służące do pakowania
Roboty paletyzujące i pakujące łączą ze sobą wiele cech wspólnych, natomiast oddziela je jedna zasadnicza różnica – te drugie, jak sama nazwa wskazuje, zajmują się umieszczanie towarów w różnego rodzaju opakowania. Mowa tu o tych foliowych, kartonowych, czy styropianowych. Za sprawną szybkości działania i przynajmniej dwóch dostępnych ramion są w stanie pracować znacznie szybciej, niż byłby w stanie jakikolwiek człowiek.
(tekst i fot. mat. sponsora)