22 listopada 2024

Ustawa abolicyjna dla cudzoziemców

Od 1 stycznia 2012 roku ruszyła abolicja dla cudzoziemców, którzy nielegalnie przebywają w Polsce. Cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt muszą złożyć wniosek do właściwego miejscowo wojewody. Wnioski będzie można składać przez sześć miesięcy. Abolicja będzie udzielana na okres 2 lat.

Reklamy

Nowe przepisy nakładają na Straż Graniczną obowiązek pobrania od cudzoziemca, który chce zalegalizować swój pobyt w kraju – odcisków linii papilarnych. W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów abolicyjnych, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa lubelskiego, pobrali odciski palców od czterech cudzoziemców.

Z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce:
– co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, których pobyt nieprzerwanie jest nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2012 roku
– nieprzerwanie, czyli gdy żadna z przerw w pobycie cudzoziemca w Polsce nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy w badanym okresie. Chyba że przerwa była spowodowana wykonywaniem obowiązków zawodowych lub świadczeniem pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), towarzyszeniem małżonkowi wykonującemu obowiązki zawodowe lub świadczącemu pracę we wspomnianych warunkach lub była spowodowana leczeniem.

Reklamy

oraz cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce:
– nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu i których pobyt w Polsce jest nielegalny w dniu wejścia w życie ustawy;
– wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Reklamy

Więcej informacji na: www.abolicja.gov.pl

***

Źródło: NOSG