22 listopada 2024

II Wieczór Rodzinny w Bibliotece w Mirczu

19 października 2011 roku użytkownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Mirczu spotkali się na II Wieczorze Rodzinnym w Bibliotece. Tym razem impreza rozpoczęła się wcześniej niż poprzednio, bo już o 15:00. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Dzięki różnorodności programu do mireckiej książnicy przybyły także całe rodziny.

Reklamy

Na naszą biblioteczną imprezę przybył także Wójt Gminy Mircze – Lech Szopiński.

Głównym celem, jaki sobie postawiliśmy w trakcie organizowania II Wieczoru, było przyciągnięcie mieszkańców, którzy nie korzystają z usług biblioteki, ale także integracja uczestników. Ponownie pokazaliśmy, że w bibliotece można zajmować się nie tylko wypożyczaniem książek.

Reklamy

Po powitaniu wszystkich przybyłych zaprezentowaliśmy dwie krótkie prezentacje – o pierwszej edycji Wieczoru w Bibliotece oraz o projekcie „Rozegraj Unię…”.

Właśnie od podsumowania realizacji tego projektu rozpoczęliśmy program II Wieczoru Rodzinnego w Bibliotece. Na spotkanie przybyli wszyscy gimnazjaliści razem z Agnieszką Marciniuk – Zastępcą Dyrektora Gimnazjum w Mirczu, którzy brali udział w symulacji debaty Rady Unii Europejskiej a potem pojechali w nagrodę do Warszawy na spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Wszystkim przybyłym realizację projektu przybliżył mł. bibliotekarz – Damian Otkała, który następnie wręczył pamiątkowe dyplomy i smycze od Fundacji Civis Polonus i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wszystkim uczniom i pani Agnieszce.
Miłym zaskoczeniem były dla nas podziękowania i upominki książkowe od Zofii Ciuruś – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, które wręczyli: Jolanta Ben i Grzegorz Winnicki z Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP. Dyplomy otrzymali: Marianna Sobczuk – Dyrektor GOK Mircze oraz Damian Otkała i Agnieszka Marciniuk.

Reklamy

Kolejnym punktem programu, było spotkanie autorskie z gościem specjalnym Anną Onichimowską – poetką, prozaikiem, dramatopisarką, autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. Pani Anna w bardzo interesujący sposób opowiadała o swojej twórczości oraz o tym, jak wygląda pisanie książek od strony autora i wydawcy. Okazuje się, że nie jest to taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Uczestnicy spotkania zadali także kilka pytań. Mieliśmy także okazje wysłuchać fragmentów książek, które przeczytała nam sama autorka. Na zakończenie każdy mógł otrzymać autograf z dedykacją oraz kupic książki Pani Anny.

Po przerwie zaprosiliśmy dzieci na zewnątrz budynku na pokaz tresury psa w wykonaniu funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Kryłowie, zaś dorośli uczestniczyli w spotkaniu z Barbarą Kryszczuk – poetką i malarką, pochodzącą z Mircza. Pani Barbara opowiadała o swojej twórczości oraz o technikach malarskich jakie stosuje. Następnie wszyscy mogli podziwiać ikony oraz inne obrazy twórczyni, zaprezentowane na wystawie w wypożyczalni GBP.

Kiedy dzieci wróciły już z pokazu, Panowie ze Straży Granicznej zaprezentowali film instruktażowy o tym, jak uniknąć pogryzienia przez psa oraz opowiedzieli o swojej codziennej pracy. Na pytania uczestników po prezentacji odpowiadali: chor. SG Sebastian Dziuba i chor. SG Mariusz Jabłoński.

Po kolejnej przerwie przyszedł czas na spotkanie z przeszłością na żywo, czyli pokaz archeologii eksperymentalnej Marka Poznańskiego, który już od kilku lat stara się zainteresować archeologią rówieśników, a także ludzi dotąd nie mających styczności z tą dziedziną nauki. Pan Marek jest m.in. członkiem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich oraz doktorantem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Posiada także licencję pilota. Każdy mógł obejrzeć i dotknąć zrekonstruowane przez pana Marka przedmioty życia codziennego ludzi sprzed ok. 5 tysięcy lat temu. Na zakończenie padło wiele pytań, zwłaszcza od dzieci, które z niebywałym zaciekawieniem uczestniczyły w pokazie.

Tak jak i poprzednim razem, na zakończenie programu zaprosiliśmy wszystkich na cześć muzyczną. Jako pierwszy zaprezentował się nowo powstały przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mirczu chór dziecięcy pod kierunkiem pani Agnieszki Marczak vel Maciejak. Przed widzami zaśpiewało 10 dziewczynek, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy.

Na finał zaprezentował się nasz zespół KOKTAJL z nowym repertuarem. Występ tak się publiczności spodobał, że na koniec pomimo późnej godziny (a było już po 21:00) sporo osób jeszcze chciało posłuchać zespołu.

Oprócz opisanego już programu głównego, zapewniliśmy także kilka atrakcji towarzyszących: panel zabaw dla dzieci, wystawę malarstwa Barbary Kryszczuk, stoisko z pysznymi ciastami pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Miętkiego, kiermasz taniej książki, wystawę „Gotania” oraz tablicę pomysłów „biblioteka w 2030”, na której uczestnicy Wieczoru w Bibliotece zapisywali swoje pomysły na bibliotekę przyszłości. Padło wiele ciekawych uwag i pomysłów, które w pewien sposób kreślą nam wizję nowoczesnej biblioteki.

Następne takie przedsięwzięcie planujemy zorganizować w maju przyszłego roku. Zastanowimy się nad wyjściem z częścią imprezy na zewnątrz budynku.

Dziękujemy serdecznie wszystkim szanownym gościom, którzy zaprezentowali się podczas II Rodzinnego Wieczoru w Bibliotece oraz wszystkim przybyłym za wytrwałość w tak długim programie.

***

Info i foto: GBP w Mirczu