„Tkanie na spontanie – wczoraj, dziś i jutro” pod takim tytułem zrealizowana została inicjatywa w Pracowni Tkackiej w Dąbrowie.
W ostatnich dniach września odbył się cykl zajęć mających na celu doskonalenie umiejętności tkackich oraz popularyzację tego rzemiosła w lokalnym środowisku.
Podczas trzech dni zajęć prowadzonych przez zaproszone instruktorki, dwunastoosobowa grupa uczestników rozwijała swoje umiejętności – poznając nowe wzory i nabywając umiejętności obsługi krosna czteronicielnicowego.
Mimo, że warsztaty intensywne – trwające osiem godzin dziennie – we wspaniałej atmosferze i dobrym towarzystwie – czas mijał szybko i owocnie.
Efekty pracy całego zespołu zostały zaprezentowane gościom odwiedzającym pracownię podczas Dnia Otwartego – 29 września. Odwiedziła nas między innymi p. Magdalena Sielicka wraz z grupą pań z Pracowni Historyczno – Tkackiej działającej przy Hrubieszowskim Domu Kultury. Nasi tkacze podzielili się umiejętnościami wykonywania osnowy, co jest sztuką dosyć unikalną w dzisiejszych czasach.
Koordynatorka projektu – p. Bogumiła Baj, wraz ze swoim zespołem, krok po kroku zademonstrowali proces nawijania nici na snowadle.
Każdy z wielu gości, przybywających w tym dniu do pracowni, mógł własnoręcznie popracować przy krośnie i poznać tajniki tego rzemiosła. Dzień otwarty był okazją do spędzenia jesiennego, chłodnego już popołudnia, przy rozgrzanym kaflowym piecu, z gorącą herbatką i pysznym plackiem z „babcinego” kredensu…
Wszystko zaś możliwe było dzięki pasji kilku osób, które tradycje tkackie Ziemi Hrubieszowskiej przechwyciły od starszych pokoleń i chcą zachować dla następnych.
Inicjatywa „Tkanie na spontanie – wczoraj, dziś i jutro” zrealizowana została w ramach zadania „Wschodnia strona ANIMACJI”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury, w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2019.
Aneta Dąbrowska
zdj. B. Baj, D. Kociach, A. Dąbrowska