Kruche ciasteczka, dereniówka czy chrust pokoleniowy to tylko wybrane frykasy, przyrządzane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Modryniu Kolonii w gminie Mircze. Ich smak już docenili smakosze regionalnych imprez kulinarnych, ale panie na tym nie poprzestają.
Właśnie przygotowują swoją ofertę na tegoroczne Targi Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej, które odbędą się na początku kwietnia. Uczestnikom imprezy zamierzają zaoferować m.in. stroiki i palmy wielkanocne, zdobione różnymi metodami jajka, a także ciasta i wędliny. – Szczegółowa oferta jeszcze nie została sprecyzowana, ale postaramy się zaproponować odwiedzającym targi jak najszerszy asortyment – zapowiada przewodnicząca KGW Alicja Maciąg.
Dodatkową motywacją będzie fakt, że chociaż będą to już siódme takie targi w Mirczu, członkinie koła z Modrynia Kolonii wezmą w nich udział po raz pierwszy. Nie oznacza to jednak, że organizacja jest jedną z najmłodszych w gminie. – Tak naprawdę nasze początki sięgają lat 50-tych ubiegłego stulecia, ale dopiero niedawno reaktywowaliśmy działalność. W maju będziemy świętować jej drugą rocznicę – wyjaśnia Alicja Maciąg.
Mimo takiego stażu członkinie koła na swoim koncie już mają pierwsze sukcesy. Za taki należy uznać na przykład wyróżnienia za ciasta i napoje podczas konkursu produktów regionalnych, który odbył się w ubiegłym roku podczas Powiatowego Nadbużańskiego Jarmarku Kulinarnego w Horodle. – Jury doceniło nie tylko smak, ale także oryginalne receptury, z których korzystamy. Po przepisy sięgamy do starych książek i zeszytów albo wypytujemy starsze gospodynie, które chętnie dzielą się swoimi kuchennymi tajemnicami – dodaje przewodnicząca.
Przyrządzanie pysznych słodkości i wykwintnych napitków to nie jedyna forma działalności KGW w Modryniu Kolonii. Jego członkinie organizują też spotkania okolicznościowe i wycieczki, a także pikniki rodzinne i zabawy dla dzieci oraz biorą udział w dożynkach i uroczystościach gminnych.
Na razie do koła należą 24 osoby, ale nowe członkinie, cały czas są mile widziane. Wśród tych, które już zaangażowały się w jego działalność, są panie w wieku od około 30 do prawie 80 lat.
źródło: ias24.eu
(fot. arch. KGW w Modryniu Kolonii)