W położonej w malowniczej okolicy Trzeszczany powstała pasieka, w której możemy skorzystać z inhalacji z ula „U Pszczółki Klaudii” mogą korzystać z terapii w specjalnym domku służącym do uloterapii.
Jak mówi właścicielka – z zawodu jest pszczelarzem po jedynej szkole w Europie, która mieści się w Pszczelej Woli.
Od niepamiętnych czasów ludzie czerpią dobrodziejstwa z produktów pszczelich. O ile powszechnie znane są walory samego miodu, czy choćby propolisu, nie wszyscy wiemy o leczniczych właściwościach powietrza, jakie znajduje się w ulu.
Wewnątrz ula jest ciepło i wilgotno. Pomimo to nie ma w nim żadnych bakterii, wirusów czy chorobotwórczych grzybów. Mikroklimat ula nie pozwala rozwijać się drobnoustrojom, mimo sprzyjających im warunków temperaturowo – wilgotnościowych.
Wszystko to powoduje, że coraz popularniejsze stają się domki służące do apiinhalacji, czyli inhalacji powietrzem z ula. Nie jest to metoda nowa, gdyż była znana już starożytnym Egipcjanom. Pozytywny wpływ samego brzęczenia pszczół podkreślali Hindusi, odnosząc się przy tym do elementów czakra odpowiedzialnych za wewnętrzną harmonię.
Sesja w specjalnym domku do apiterapii doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Pomaga w stanach depresji i stresu. Wdychanie powietrza z uli, dzięki zawartym w nim flawonoidom, neutralizuje szkodliwe dla organizmu wolne rodniki, które są odpowiedzialne za jego starzenie się.
Biochemik, dr hab. Eberhard Bengsch z Instytutu Maxa Plancka w Monachium jest przekonany, że wszystkie składniki, jakie znajdują się w produktach pszczelich, są także obecne w pszczelim powietrzu.
Sesje apiterapii pomagają zatem przy takich chorobach jak astma, alergie, chroniczne bóle głowy, migreny, infekcje układu oddechowego, osłabienie układu odpornościowego, czy przewlekłe choroby płuc.