22 stycznia 2025

Kulinarne tradycje Zamojszczyzny w Kotorowie [ZDJĘCIA]

17 września, w Kotorowie, w gminie Werbkowice, na terenie Zagrody Wandalskiej, odbył się II Festyn dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach realizowanego przez Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Zamość projektu pn. „Kulinarne tradycje Zamojszczyzny”.

Reklamy

Celem projektu jest popularyzacja naszej tradycyjnej, regionalnej kuchni, wyjątkowych smaków i przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Uczestnikami zadania są Koła Gospodyń Wiejskich z terenu czterech powiatów Zamojszczyzny – w tym z powiatu hrubieszowskiego, lokalni twórcy oraz wszyscy zainteresowani kulturą i tradycją ludową.

Głównym elementem projektu są festyny promujące regionalną kuchnię, połączone z Konkursem kulinarnym: dwa eliminacyjne (powiaty – biłgorajski i zamojski oraz hrubieszowski i tomaszowski) oraz jeden festyn finałowy.

Reklamy

II Festyn eliminacyjny został zorganizowany dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz lokalnych produktów i specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich do degustacji. W ramach projektu został przeprowadzony Konkurs kulinarny. Koła, które przystąpiły do konkursu rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach: najlepsza potrawa regionalna i najlepsze ciasto regionalne.

Do udziału w konkursie kulinarnym II Festynu eliminacyjnego w Kotorowie zgłosiły się: Koło Gospodyń Wiejskich Wilków „Orliki”, Koło Gospodyń Wiejskich w Sahryniu „Aktywny Sahryń”, Koło Gospodyń Wiejskich „Maki” w Podlodowie, Koło Gospodyń Wiejskich Żerniki, Koło Gospodyń Wiejskich Siemierz, Koło Gospodyń Wiejskich Dyniska, Koło Gospodyń Wiejskich „Pukarzowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich Modryń Kolonia, Koło Gospodyń Wiejskich „Kobiety z pasją” w Kotorowie, Koło Gospodyń Wiejskich Ubrodowice, Koło Gospodyń Wiejskich Gozdów, Koło Gospodyń Wiejskich w Konopnem „Wesołe Konopielki”, Koło Gospodyń Wiejskich Podhorce „Odlotowe Agentki”, Koło Gospodyń Wiejskich „ Magiczne Babki” Łysa Góra.

Reklamy

Komisja konkursowa kolejno odwiedzała stoiska i oceniała przygotowane przez Koła regionalne potrawy i ciasta. Oceniano potrawy m.in. pod względem smaku, ich związku z tradycją regionalną, estetyką podania, użycia tradycyjnych produktów oraz przyrządzenie według tradycyjnych metod i receptur. Wszystkie potrawy i ciasta prezentowały się bardzo smakowicie. Wybór był trudny.

II Festyn eliminacyjny zakończył się wyłonieniem najlepszej potrawy i ciasta regionalnego dla KGW z powiatu hrubieszowskiego i tomaszowskiego.

Najlepsza potrawa regionalna:

I miejsce – KGW w Sahryniu „Aktywny Sahryń” barszcz grzybowy z kaszą manną

II miejsce – KGW „Pukarzowianki” za pierogi z miętą

III miejsce – KGW Modryń-Kolonia za podpłomyki z burakiem cukrowym

IV miejsce – KGW Żerniki za sokolaki podawane z mięsem

V miejsce – KGW Podhorce „Odlotowe Agentki” za golonkę pieczoną w musztardzie

Komisja przyznała wyróżnienie dla KGW „Kobiety z pasją” w Kotorowie „pasztet z dziczyzny” oraz KGW Gozdów „kaczkę po zamojsku”.

Najlepsze ciasto regionalne:

I miejsce – KGW Ubrodowice za ciasto amoniakowe „Aniołek”

II miejsce – KGW „Maki” w Podlodowie za „makowiec inaczej”

III miejsce – KGW „Wesołe Konopielki” w Konopnem za miodownik

IV miejsce – KGW Wilków „Orliki” za karpatkę z nutą malinową

V miejsce – KGW „Magiczne Babki” Łysa Góra za sernik z dynią

Wyróżnienie otrzymało KGW w Siemierzu za ciasto „śliwkowiec”.

Zwycięskie Koła otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zestawy nagród rzeczowych. Podczas eliminacji udzielane były porady ekspertów dotyczące przygotowania produktów regionalnych zgodnie z ich pierwotną recepturą, sposobem wykonania, jak też i podania.

Wydarzeniem towarzyszącym był koncert zespołów ludowych, w tym kapeli podwórkowej STAH, działającej przy GOK w Werbkowicach. W trakcie występów miała miejsce wspólna zabawa, tańce uczestników oraz biesiada z degustacją potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Partnerzy wydarzenia w Kotorowie były: Gmina Werbkowice, Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach, Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna.

Zobacz też:

Razem z wiedzą. Zaproszenie na spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów

Zerknij na Instagram →


Zdjęcia z imprezy na stronie GOK w Werbkowicach →

info i fot. Sekretariat ŚZŻAK O/Zamość