22 grudnia 2024

Mircze: Kulinaria i rękodzieło na targach wielkanocnych

Tradycji stało się zadość. Tydzień przed Niedzielą Palmową, w niedzielę 6 kwietnia, w hali sportowej Samorządowego Zespołu Szkół w Mirczu roznosił się zapach wielkanocnych potraw, stoły zdobiły niezliczone ilości świątecznych pisanek, pal i innych elementów dekoracji wnętrz a na ścianach zawisły obrazy lokalnych twórców.

Reklamy

W organizowanych po raz siódmy Targach Twórców Ludowych i Sztuki Kulinarnej uczestniczyło 15 wystawców z gmin Mircze i Werbkowice oraz z Hrubieszowa. Według szacunków organizatorów stoiska odwiedziło około 900 osób, czyli więcej niż przed rokiem. 

Największą popularnością wśród odwiedzających targi cieszyły się swojskie wędliny i pieczywo, w tym tradycyjny chleb i ciasta, a także różnego rodzaju pisanki, stroiki i palmy, wielkanocne kurki i zajączki. 

Reklamy

Zgodnie z regulaminem podczas targów jury nagrodziło najlepsze stoiska, swoją nagrodę przyznała też publiczność. 

W kategorii kulinaria pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Tuczapach. Drugą nagrodę odebrało KGW Wiszniów, a trzecią KGW w Modryniu-Kolonii II. 

Reklamy

Za wyroby rękodzielnicze jury nagrodziło kolejno KGW Miętkie, SZS w Mirczu i KGW Modryń-Kolonia I. Spośród wystawców, oferujących rzeźbę i malarstwo, pierwsza miejsce zajęli przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu, drugie Katarzyna Powęska z Wiszniowa, a trzecią nagrodę otrzymał Zygmunt Wichniewicz z Mircza. Według odwiedzających targi najciekawsze stoisko przygotowało KGW Miętkie.

Nagrody, ufundowane przez sponsorów, Gminny Ośrodek Kultury i wójta gminy Mircze, wręczali m.in. wójt Lech Szopiński i jego zastępca Sławomir Marciniuk, dyrektor GOK Mariann Sobczuk oraz dyrektor SZS Józef Czerniak. Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach odebrali też specjalne dyplomy od Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, a wśród gości był biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.

Tegorocznemu spotkaniu z tradycją i twórczością ludową Ziemi Hrubieszowskiej, towarzyszył koncert kapeli „Moch-Band”, której członkowie po raz pierwszy zaprezentowali się miejscowej publiczności w nowych strojach, zakupionych dzięki wsparciu mireckiego ośrodka kultury. 

źródło: ias24.eu, fot. UG Mircze