Gmina Mircze utworzyła spółkę, która będzie się zajmować zagospodarowaniem odpadów komunalnych.
Chociaż firma pod nazwą „Mir-Eko” działa zaledwie kilka miesięcy już może się pochwalić pierwszymi sukcesami, m.in. wygrała przetargi na odbiór śmieci w trzech gminach Dołhobyczów, Hrubieszów i Mircze. Zgodnie z przepisami nowej ustawy śmieciowej spółka startowała w nich razem z innymi podmiotami i zaoferowała tak korzystne warunki, że żaden z konkurentów nie przebił jej oferty.
Początkowo spółkę miało powołać konsorcjum ośmiu gmin powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W ten sposób samorządy chciały zadbać nie tylko o obniżenie kosztów funkcjonowania nowego systemu zagospodarowania odpadów, ale również o miejscowe firmy komunalne. To one zajmowały się odbiorem i wywozem odpadów kiedy jeszcze obowiązywały „stare” przepisy śmieciowe, ale zgodnie z nową ustawą, od 1 lipca ubiegłego roku, nie mogą tego robić, ponieważ musi się to odbywać na zasadach wolnorynkowych. Żeby jednak ratować spółki komunalne, czyli m.in. utrzymać miejsca pracy i wykorzystać specjalistyczny sprzęt, gminy miały utworzyć konsorcjum i powołać spółkę, która mogłaby startować w przetargach na zagospodarowanie odpadów. W ten sposób samorządy chciały także obniżyć koszty tych usług, bo te szacowane przez komercyjne firmy w niektórych gminach w Polsce były zdecydowanie wyższe od opłat śmieciowych wnoszonych przez mieszkańców.
Ostatecznie jednak do powołania konsorcjum nie doszło, ale Gmina Mircze, która była jego inicjatorem, postanowiła zrealizować ten pomysł samodzielnie. Utworzyła spółkę, której właścicielem jest samorząd i w formie aportu przekazała jej część sprzętu niezbędnego do wykonywania usług. Resztę spółka musiała zapewnić we własnym zakresie.
– Realistycznie zakładaliśmy, że na początku „Mir-Eko” będzie się zajmować odbiorem i wywozem śmieci tylko w naszej gminie. Okazało się jednak, że jej oferta okazała się bardzo atrakcyjna także dla dwóch innych samorządów. To spore zaskoczenie, ale wierzymy, że firma należycie wywiąże się z umów, a w przyszłości być może będzie mieć jeszcze więcej „klientów” – mówi zastępca wójta gminy Mircze Sławomir Marciniuk.
Miejscowy samorząd może się poszczycić zarówno nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie zarządzania gospodarką odpadami, jak też skutecznością innych działań. Gmina Mircze jest bowiem jedną z nielicznych gmin, nie tylko w regionie, z najwyższym wskaźnikiem zagospodarowania odpadów. Na miejscowe składowisko trafia zaledwie 20 procent śmieci, natomiast aż 80 procent jest wykorzystywanych. Ponadto, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, w pobliskim Łaskowie powstaje nowoczesny Zakład Zagospodarowania Odpadów, który w przyszłości będzie mógł obsługiwać południowo-wschodnią część województwa lubelskiego, czyli region hrubieszowsko-tomaszowsko-biłgorajski.
źródło: ias24.eu