W gminie Werbkowice przeprowadzono monitoring stanowisk populacji barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnovskyi Manden).
Prace terenowe przeprowadzili pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS w Lublinie, dr hab. profesor UMCS Agnieszka Hanaka (Katedra Fizjologii Roślin i Biofizyki) i dr Anna Rysiak (Katedra Botaniki, Mykologii i Ekologii), przy współpracy Urzędu Gminy Werbkowice.
Badania terenowe realizowane są w ramach projektu pod nazwą „Protecting the biodiversity of cross-border territories of Ukraine and Poland from invasive hogweed (Heracleum) populations”, finansowanego z funduszy europejskich. Jego liderem jest Lwowska Izba Rolnicza, a partnerami – Lwowski Uniwersytet Rolniczy w Dublanach, UMCS, UP Lublin i Lubelska Izba Rolnicza.
Czytaj: Hrubieszów: Młodzi strażacy na obozie [ZDJĘCIA]
Celem projektu jest ocena stanu populacji, zwalczanie oraz monitoring inwazyjnych barszczy kaukaskich, ze szczególnym uwzględnieniem barszczu Sosnowskiego, na obszarze przygranicznym Polski i Ukrainy.
Współpraca gminy Werbkowice z UMCS w Lublinie będzie nadal kontynuowana w zakresie monitorowania i usuwania stanowisk inwazyjnego barszczu Sosnowskiego.
Zobacz:
Za nami Nadbużański Jarmark Kulinarny [ZDJĘCIA]
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
źródło i fot. UG Werbkowice