Gmina Mircze, tak jak ponad 680 gmin z całej Polski (w tym ponad 70 z woj. lubelskiego), postanowiła podjąć trud przygotowania i wdrożenia planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to tym ważniejsze, że w nowej perspektywie finansowej przewidziano preferencje w zakresie realizacji projektów dotyczących ochrony powietrza, efektywności energetycznej, OZE, zrównoważonego transportu dla gmin, które opracują i wdrożą odpowiednie dokumenty planistyczne.
Kolejna perspektywa finansowa Unii Europejskiej stwarza polskim samorządom, mieszkańcom i przedsiębiorcom ostatnią w tak dużej skali szansę uzyskania środków na realizację przedsięwzięć związanych z poprawą racjonalności wykorzystania energii. Chcąc w jak największym stopniu tę szansę wykorzystać i zainspirować całą społeczność lokalną do działania, w kwietniu 2014 roku Gmina Mircze, tak jak ponad 680 gmin z całej Polski (w tym ponad 70 z woj. lubelskiego), postanowiłapodjąć trud przygotowania i wdrożenia planu gospodarki niskoemisyjnej. Jest to tym ważniejsze, że w nowej perspektywie finansowej przewidziano preferencje w zakresie realizacji projektów dotyczących ochrony powietrza, efektywności energetycznej, OZE, zrównoważonego transportu dla gmin, które opracują i wdrożą odpowiednie dokumenty planistyczne.
Czym jest plan gospodarki niskoemisyjnej?
Plan gospodarki niskoemisyjnej jestdokumentem gminnym mającym na celu poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji (głównie gazów cieplarnianych) oraz wdrożenie nowych technologii zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.Realizacja takiego planu pozwalaosiągnąć całej społeczności lokalnej długookresowe korzyści środowiskowe, ekonomiczne i społeczne. Dokument służy teżrealizacji przez Polskę obowiązków wynikających z Protokołu z Kioto orazpakietu klimatyczno-energetycznego UE, przyjętego przez Komisję Europejską w 2008 i znowelizowanego w 2014 roku.
Wdrożenie planu gospodarki niskoemisyjnej pozwoli władzom gminy skuteczniej realizować przedsięwzięcia z zakresu oszczędzania energii i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.
Gmina Mircze przygotowuje ten dokument w ramach projektuWdrożenie narzędzi zarządzania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej w gminie Mircze,dofinansowanegoze środków Unii Europejskiej w ramach IX osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 Działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej. Wartość dofinansowania wynosi 69.003 zł, a okres realizacji projektu to od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.
Podstawowym zadaniem, które będzie realizowane w ramach projektu dofinansowanego przez NFOŚiGW, jest opracowanie samego dokumentu – projektu planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Mircze na lata 2014-2020. Projekt ten, zgodnie z ogólnie obowiązującymi procedurami zostanie poddany konsultacjom społecznym i strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.
Oprócz tego, zostanie wykonanych szereg prac towarzyszących. Przede wszystkim, w celu monitorowania efektów działań przewidywanych w planie, a zwłaszcza monitorowania zużycia energii, jej kosztów i emisji z tym związanych, powstanie baza danych temat gospodarki energetycznej i emisji na terenie gminy.
Pracownicy gminy Mircze zostaną przeszkoleni na temat samego planu oraz obsługi i możliwości wykorzystania danych gromadzonych bazie danych o gospodarce energetycznej.
Jak gmina Mircze chce realizować założenia gospodarki niskoemisyjnej?
Z ogólnych założeń planu gospodarki niskoemisyjnej wynika, że działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej podejmuje nie tylko sama gmina, ale także mieszkańcy i przedsiębiorcy na jej terenie.
W projekcie planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Mircze przewidywane są następujące przedsięwzięcia, które mają być realizowane przez Urząd Gminy i jednostki gminne:
- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej;
- modernizacja oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej;
- modernizacja oświetlenia drogowego;
- wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej;
- poprawa efektywności transportu zbiorowego;
- działania edukacyjne i doradcze.
Wspierane kierunki działań mieszkańców, rolników, przedsiębiorców i innych podmiotów to przede wszystkim:
- poprawa efektywności energetycznej budynków, w tym termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych;
- poprawa efektywności urządzeń w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach;
- tworzenie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.
Plan gospodarki niskoemisyjnej będzie służył koordynacji tych wszystkich działań.
Jakie korzyści dla mieszkańców?
Główną korzyścią, jaką może osiągnąć cała społeczność lokalna dzięki realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej, jest zmniejszenie kosztów energii. Gmina będzie realizować projekty we własnych obiektach, ale także koordynować i wspierać projekty kierowane do mieszkańców – głównie programy instalacji kolektorów i innych małych instalacji oze. Planuje także organizować doradztwo dla indywidualnych inwestorów na temat termomodernizacji i oze.
Trzeba też pamiętać, że planowane reguły udzielania dofinansowania ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej przewidują, że udzielenie wsparcia dla projektu może być uzależnione od ujęcia go w stosownym dokumencie planistycznym. Dotyczy to zwłaszcza projektów z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy pozwala ten wymóg zrealizować.