Występy wokalne, kiermasz rękodzieła artystycznego, prezentacja Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego, degustacja grochówki – to tylko nieliczne z atrakcji, jakie zapewnili organizatorzy Pikniku Integracyjnego, który odbył się 26 czerwca 2016 r. w Alojzowie.
Organizatorzy Pikniku Integracyjnego z udziałem osób niepełnosprawnych przygotowali szereg atrakcji i niespodzianek. W ogrodzie sensualnym należącym do OREW-u, z myślą o najmłodszych gościach pikniku, rozstawiono dmuchaną zjeżdżalnię. Dzieci mogły też skorzystać z trampoliny. W kąciku gier i zabaw zorganizowano konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Najmłodszym przypadło też do gustu malowanie twarzy przez animatorki z GOK w Werbkowicach.
Na scenie wystąpił zespół „TAKT” w skład którego wchodzi pięciu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Alojzowie. Zaprezentowała się również utalentowana wokalnie młodzież, która uczęszcza na zajęcia muzyczne organizowane przez GOK w Werbkowicach.
Równolegle, z występami muzycznymi trwała wystawa prac plastycznych i rękodzieła uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Alojzowa oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej z Lipiny Starej. Można było podziwiać obrazy wykonane ciekawymi technikami m.in. na płótnie, szkle, wyklejane ziarnami oraz rzeźby, lalki, zabawki, serwetki, wiklinę papierową, witraże ze szkła i wiele innych prac artystycznego rękodzieła. Można było spróbować wspaniałej grochówki strażackiej przygotowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną z Turkowic, a także pysznych wypieków i sałatek przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Alojzowa oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Alojzowa. Nie mogło zabraknąć też waty cukrowej i popcornu, nieodłącznych elementów większości tego typu imprez.
Można było również uczestniczyć w prezentacji przygotowanej przez Katedrę Fizjoterapii i Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Prelekcję – „Nowoczesne technologie w rehabilitacji” zaprezentował dr n. med. Rafał Sapuła. Zamojska uczelnia przedstawiła też swoją ofertę edukacyjną.
Osoby zainteresowane mogły skorzystać z porad kosmetycznych.
Była to też doskonała okazja do poznania naszego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej. Goście chętnie oglądali nowocześnie wyposażone sale, gdzie prowadzona jest szeroko rozumiana rehabilitacja i terapia. Największe zainteresowanie wzbudzała Sala Doświadczania Świata i sala hydroterapii. Specjaliści zatrudnieni w OREW-ie – rehabilitant, psycholog, oligofrenopedagog i logopeda, dzielili się wiedzą na temat zajęć prowadzonych w placówce. Imprezę zakończył koncert Kapeli Podwórkowej STAH i Zespołu Max-Dance. Muzyka i taniec sprzyjały wspólnej i dobrej zabawie.
Głównym celem przygotowywanej imprezy była integracja osób niepełnosprawnych z lokalną społecznością oraz przełamywanie wszelkich barier.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasz Piknik Integracyjny. Szczególnie dziękujemy osobom i instytucjom, które przyczyniły się do przygotowania i sprawnego przebiegu całej imprezy. Gratulujemy wszystkim wspaniałym twórcom talentu i pięknych prac, które mogliśmy podziwiać. Dziękujemy wszystkim artystom, którzy uświetnili piknik muzycznymi i wokalnymi występami. Dziękujemy za udział, w tej ważnej dla nas uroczystości, przedstawicielom władz wojewódzkich i gminnych. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Dziekan – Wiesław Oleszek, Ksiądz Mariusz Konopka – duszpasterz osób niepełnosprawnych, Ksiądz Ryszard Ostasz – absolwent Szkoły Podstawowej w Alojzowie, przedstawiciel Wojewody Lubelskiego – Agnieszka Skubis-Rafalska, Wójt Gminy Werbkowice – Lech Bojko, Sekretarz Gminy Werbkowice – Monika Podolak, Skarbnik Gmin Werbkowice – Jolanta Ogórek, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Werbkowice – Marek Pietruk wraz z radnymi, Kierownik Referatu Finansowego – Edyta Pelc, Kierownicy samorządowych jednostek administracyjnych, Kierownik WTZ w Józefowie – Kazimierz Wańcisiewicz, Kierownik WTZ w Lipinie Starej – Maria Karaszewska z pracownikami i uczestnikami WTZ, Rada Sołecka sołectwa Alojzów wraz z sołtysem – Renatą Hołdaś, Kierownik ŚDS w Hrubieszowie – Halina Bogatko, Kierownik GOPS w Hrubieszowie – Danuta Gierynowicz, emerytowani nauczyciele – Łucja Szafran, Irena Hołubik, Irena Piłat oraz dyrektorzy i nauczyciele, którzy pracowali w dawnej szkole w Alojzowie. Otrzymaliśmy także list gratulacyjny od Pani Poseł na Sejm – Genowefy Tokarskiej. Pani Poseł wyraziła w nim swoje uznanie dla naszego zaangażowania i pracy. Dziękujemy również mieszkańcom Alojzowa, gościom z terenu gminy Werbkowice i pobliskich miejscowości za tak liczne przybycie na nasz piknik. Było nam niezmiernie miło gościć Państwa w nowopowstałym obiekcie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Alojzowie. Dzięki ogromnej pracy i trudowi mieszkańców Alojzowa od 1958 roku rozpoczęto pierwsze działania celem budowy szkoły w Alojzowie. Oficjalnie, w dniu 23.11.1963 roku udało się zakończyć wieloletnią budowę gmachu szkoły. Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Koło w Werbkowicach, jako właściciel tej nieruchomości, jest zaszczycony tym, że może kontynuować tak fantastyczne dzieło zapoczątkowane prawie 60 lat temu przez mieszkańców Alojzowa. Chcemy, aby Stowarzyszenie poprzez swoją pracę społeczną i wniesiony wkład finansowy w modernizację i rozbudowę obiektu, godnie reprezentowało funkcjonowanie placówki oświatowej w nowym wymiarze na terenie powiatu hrubieszowskiego. Stowarzyszenie już od kilkunastu lat nieustannie realizuje cele oświatowe, które bezpośrednio służą dzieciom i osobom niepełnosprawnym.
Szczególne wyrazy wdzięczności należą się Jarosławowi Gałce – Radnemu z Alojzowa za pomysł i inicjatywę zorganizowania Pikniku Integracyjnego, a także za pomoc, którą na co dzień od Pana otrzymujemy. Podziękowania należą się też Pani sołtys – Renacie Hołdaś oraz do Panu Bogdanowi Skrzypczakowi i Ochotniczej Straży Pożarnej z Alojzowa, a także Pani Katarzyny Serafin i pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Alojzowa. Pragniemy podziękować za Waszą pomoc przy organizacji pikniku, profesjonalizm, zaangażowanie i ciężką pracę. W tym miejscu dziękujemy również Panu Andrzejowi Osuchowi – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach i jego pracownikom za duży wkład w organizację części artystycznej.
Pragniemy także podziękować sponsorom za otrzymane wsparcie finansowe. Dziękujemy Pani Renacie Hołdaś – Sołtysowi Alojzowa, Panu Jarosławowi Gałce – Radnemu z miejscowości Alojzów, oraz Zarządowi PSOUU Koło w Werbkowicach. Dziękujemy także Panu Józefowi Łobockiemu i Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Turkowicach za smaczną grochówkę, Posterunkowi Policji w Werbkowicach za zapewnienie bezpieczeństwa podczas naszej imprezy. Dziękujemy także instruktorom terapii z WTZ i uczestnikom z naszej placówki oraz nauczycielom i specjalistom zatrudnionym w OREW-ie, rodzicom zrzeszonym w naszym Stowarzyszeniu za pomoc i ciężką pracę związaną z organizacją uroczystości. Dziękujemy także Katedrze Fizjoterapii Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, a szczególnie Panu dr n. med. Rafałowi Sapule, Dziekanowi Wydziału Zarządzania i Administracji, Fizjoterapii i Pedagogiki dr inż. Andrzejowi Burdzie oraz Pani Kanclerz mgr Elżbiecie Antończak. Dziękujemy specjalistom w zakresie pomocy medycznej i związanej z kosmetologią za udział w naszym wydarzeniu. Dziękujemy także pozostałym osobom, które uświetniły to wydarzenie – Kołom Gospodyń Wiejskich, Cukrowni Werbkowice, zespołowi Max Dance, kapeli STAH i grupie Iluzja.
Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Werbkowicach, GOK w Werbkowicach, Radny z miejscowości Alojzów, Sołtys i Rada Sołecka z miejscowości Alojzów, KGW Alojzów oraz OSP Alojzów.
Informacje o naszym OREW-ie znajdą Państwo też na FB
https://www.facebook.com/OREW-w-Alojzowie-238018239880981/?fref=ts
Zarząd
Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Werbkowicach
oraz pracownicy WTZ i OREW