22 grudnia 2024

Porady prawne: Czy przedsiębiorca może odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Zgodnie z prawem konsumentów osobie fizycznej, która zawiera z przedsiębiorcą umowę na odległość przysługuje prawo odstąpienia od takiej umowy.

Reklamy

Zasady te dotyczyły jednak wyłącznie konsumentów czyli osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej, albo też czynność prawna zawarta z przedsiębiorcą nie była bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą albo zawodową prowadzoną przez nabywcę.  Transakcja musiała odbyć się z przedsiębiorcą ( nabycia między konsumentami w ramach popularnych portali transakcyjnych nie wchodzą w grę) w sposób niebezpośredni czyli: przez telefon, przez internet, listownie albo poza lokalem przedsiębiorcy ( np. umowa zostaje zwarta z przedstawicielem firmy w domu albo w innym miejscu).

Od dnia 01 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać przepisy, które rozszerzają ochronę na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (na mocy ustawy z dnia 31 lipca 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych Dz.U. z 2019 r. poz. 1495).

Reklamy

Tacy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uprawnień takich, jak konsumenci w kwestiach związanych z:

1. prawem odstąpienia od umowy w terminie 14 dni,

Reklamy

2. uprawnieniami z tytułu rękojmi za wady ( umowy muszą regulować prawo rękojmi, co najmniej tak korzystnie jak dla konsumentów np. domniemanie istnienia wady fizycznej w momencie wydania rzeczy, jeśli została ona stwierdzona w ciągu roku, rozpatrzenie reklamacji w ciągu 14 dni kalendarzowych od dnia jej złożenia, jeżeli kupujący żąda naprawy, wymiany lub obniżenia ceny towaru) oraz

3. klauzulami niedozwolonymi w umowach ( np. nieważność postanowień umownych).

Przedsiębiorca (osoba prowadząca działalność gospodarczą), będzie mógł powoływać się na przepisy chroniące konsumentów, również wtedy gdy zawiera umowę bezpośrednio związaną z jego działalnością gospodarczą,  jednak z treści umowy musi wynikać, że czynność ta nie posiada dla tego przedsiębiorcy charakteru zawodowego (nie jest z jego branży, specjalizacji). Ten zawodowy charakter identyfikowany będzie w szczególności na podstawie przedmiotu wykonywanej działalności – PKD wpisanego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W takiej sytuacji ważne stanie się aktualizowanie PKD i ujawnianie wyłącznie tych kodów,  które opisują  prowadzoną przez przedsiębiorcę działalność gospodarczą.

Sprzedawcy będą zmuszeni do zmiany wzorców umów, regulaminów ( w tym regulaminów sklepów internetowych), ogólnych warunków umów w taki sposób, aby uwzględnić fakt,  iż niektórzy przedsiębiorcy będą traktowani tak jak konsumenci.

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie