22 stycznia 2025

Porady prawne: Kara za nieuczciwe pokazy handlowe

Pod koniec 2021 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenia praw konsumentów nałożył na nieuczciwych organizatorów pokazów handlowych kary pieniężne sięgające prawie miliona złotych.

Reklamy

Konsekwencje poniosły nie tylko spółki, które zajmowały się oszukańczą działalnością, ale w jednym przypadku, także prezes zarządu spółki, co było pierwszym przypadkiem nałożenia kary na osobę zarządzającą przedsiębiorstwem. Chodzi o wprowadzanie konsumentów w błąd zarówno, co do walorów sprzedawanych produktów, stanu zdrowia klienta, a także sprzedaż produktów w niekorzystnych cenach oraz pozbawianie albo znaczące utrudnienie możliwości odstąpienia od umowy.

Prezes UOKiK zarzucił brak informacji o handlowym celu spotkań i stwarzaniu pozorów, iż firmy działają, jako placówki medyczne. Klienci, którzy decydowali się na wzięciu udziału w spotkaniu mieli przeświadczenie, iż będą brać udział w badaniach, na które byli rejestrowani telefonicznie.  Co więcej zdarzały się przypadki, gdy w trakcie spotkania pracownik-sprzedawca przeprowadzał, za pomocą urządzenia niemedycznego „badanie”, którego wynik przedstawiał konsumentowi.

Reklamy

W niektórych przypadkach zakwestionowane zostały zasady sprzedaży produktów, których ceny były sztucznie zawyżane, np. poprzez prezentację katalogu z wysoką ceną i ofertę składaną konsumentów  w jego domu czy też podczas pokazu gdzie mógł zakupić dany wyrób za cenę promocyjną za, jak sugerowano bardzo korzystną cenę, która faktycznie rażąco przekraczała ceny rynkowe produktów podobnych.  

Scenariusze pokazów i sposób działania nieuczciwych sprzedawców jest różny, jednak łączy jest wspólny mianownik, jakim jest chęć wprowadzenia w błąd i uzyskania znaczących korzyści z pokrzywdzeniem  konsumentów często osób starszych i schorowanych, które licząc na poprawę swojej sytuacji zdrowotnej stają się bardziej podatne na działania oszustów. 

Reklamy

Każdy ma prawo brać udział w pokazach czy spotkaniach handlowych, a nawet dokonać zakupu garnków czy odkurzacza za kilkanaście tysięcy złotych. Jednakże należy mieć na uwadze to, że konsument ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia (podpisania umowy). Prawo do namysłu umożliwia kupującemu zastanowienie się nad potrzebą zakupu,  zapoznanie się z produktem i co istotne porozmawiania z rodziną na temat zakupu. Chodzi o umowy zawierane we własnym domu, czy też poza lokalem przedsiębiorstwa (zwykle organizatorzy pokazu wynajmują sale do przeprowadzenia spotkania sprzedażowego). Klient nie musi podawać przyczyny swojej decyzji. Należy jednak zadbać, żeby mieć własny egzemplarz umowy, zaproszenie na spotkanie, ulotkę, numer telefonu  – wszystko co pozwoli zidentyfikować sprzedającego i wysłanie mu oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Oświadczenie powinno być na piśmie, wysłane listem poleconym.

W niektórych przypadkach nie można wykluczać zawiadamiania o popełnieniu przestępstwa oszustwa. Zawiadomienie zawierające opis zdarzenia, czas, miejsce i skutki oraz wartość powstałej szkody, należy wysłać do komisariatu policji miejsca swojego zamieszkania. Do pisma należy dołączyć zaproszenie, ulotkę, numer telefonu, kopię umowy, dane świadków. Pokrzywdzony i świadkowie będą musieli  złożyć zeznania zarówno na policji, jak i później przed sądem. 

Można też zwrócić się do Miejskiego ( Powiatowego) Rzecznika Praw Konsumentów z prośbą o zajęcie się sprawą. Najważniejsze jest jednak to, żeby w przypadku gdy po fakcie orientujemy się, że zostaliśmy oszukani poprosić o pomoc, bowiem w wielu przypadkach i w odpowiednim czasie można podejmować skuteczne działania, które zaoszczędzą pieniędzy i stresu. 

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie

­

(fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Porady prawne: Alimenciarze niegodni dziedziczenia?

Porady prawne: Alimenciarze niegodni dziedziczenia?


LubieHrubie na Instagramie