22 listopada 2024

Porady prawne: Nakłady i obciążenia nieruchomości wspólnej – rozliczenia współwłaścicieli

Kodeks cywilny nakłada na współwłaścicieli nieruchomości obowiązki związane ze wspólną własnością. W stosunkach z osobami trzecimi, tj. z poza kręgu współwłaścicieli, współwłaściciele ponoszą odpowiedzialność solidarną. Wierzyciel można zatem dokonać wyboru i żądać spełnienia świadczenia w całości od jednego współwłaściciela.

Reklamy

 

Odmienniewygląda sprawa, o ile dotyczy stosunków wewnętrznych, pomiędzy współwłaścicielami. Zasadą określoną w art. 207 kodeksu cywilnego (kc)  jest to, iż współwłaściciele,w stosunku do wielkości swoich udziałów ponoszą wydatki i ciężary związane z nieruchomością. Wydatki należy rozumieć, jako nakłady poczynione na rzecz. Dzielą się one nanakłady: konieczne – chroniące substancje rzeczy (np. naprawa dachu, wymiana zniszczonych elementów), użyteczne – zwiększające jej walory użytkowe (np. rozbudowa, przebudowa) oraz zbytkowne – wynikające z upodobań estetycznych (np. użycie określonych materiałów dekoracyjnych). Ciężarami są należności publiczne i prywatne tj: podatki, opłaty, składki ubezpieczeniowe, wynagrodzenie zarządcy.

 

Wydatki związane z rzeczą wspólną muszą wynikać z normalnej eksploatacji i zasad prawidłowej gospodarki, co do zasady wymagają zgody większości współwłaścicieli. Jeżeli brak takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do Sądu z żądaniem wydania upoważnienia do dokonania czynności. Rozstrzygnięcia sądowego współwłaściciele mogą żądać również wtedy, gdy większość współwłaścicieli postanawia dokonać czynności rażąco sprzecznej z zasadami prawidłowego zarządu rzeczą wspólną, zaś w przypadku sporów dotyczących gospodarowania nieruchomością, każdy współwłaściciel może żądać wyznaczenia zarządcy.

Reklamy

Współwłaściciel, który poniósł wydatki albo pokrył ciężary związanych z rzeczą wspólną w stopniu wyższym, aniżeli odpowiadający jego udziałowi we współwłasności może żądać od pozostałych udziałów zwrotu części odpowiadających ich udziałom. Identyczna zasada partycypacji znajdzie zastosowanie w przypadku ustanowienia zarządcy.

Roszczenie o zapłatę może być dochodzone zarówno w drodze procesu poprzez skierowanie pozwu o zapłatę albo żądać rozliczenia w postępowaniu o zniesienie współwłasności. 

Reklamy

Każda sytuacja ponoszenia wydatku czy też rozliczania wydatków na nieruchomość wymaga odrębnej analizy, bowiem może dotyczyć innego stanu faktycznego. Przyjmuje się, że konsekwencją naruszenia zasad zarządu rzeczą wspólną i dokonanie nakładów bez wymaganej zgody współwłaścicieli jest to, że  współwłaścicielowi, który poniósł wydatek przysługuje roszczenie jedynie o zwrot nakładów koniecznych, o ile inni współwłaściciele wzbogaciliby się jego kosztem. Dodać należy, że wydatki ponoszone w sprawach zwykłego zarządu muszą być pokryte nawet przez stanowiących mniejszość współwłaścicieli sprzeciwiających się dokonaniu czynności.

Do przełamania zasad ogólnych dochodzi wówczas, gdy współwłaściciele, albo w drodze umowy, albo w wyniku postępowania sądowego dokonali podziału nieruchomości do korzystania, wyznaczając określone części nieruchomości do wyłącznej dyspozycji, któregoś ze współwłaścicieli (quoad usum). Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego ( np. postanowienie SN – Izba Cywilna z dnia 27 lutego 2018 roku, w sprawie sygn. akt I CSK 638/17) w przypadkach takiego podziału, rozliczenia nakładów na wyznaczoną część i z tą częścią nie z całą nieruchomością związanych, odbywa się w postępowaniu o zniesienie współwłasności, jeżeli mają one wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości, jednakże w przypadku gdy określona część nieruchomości zostanie przyznana współwłaścicielowi, który poczynił na nią wydatki wówczas nie są one rozliczane z pozostałymi współwłaścicielami.

Roszczenia o zwrot nakładów podlegają przedawnieniu z upływem lat 6 ewentualnie lat 10.

 

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie