22 grudnia 2024

Porady prawne: Tańszy prąd dla przedsiębiorców

Do dnia 13 sierpnia 2019 roku mikro i mali przedsiębiorcy mogą skorzystać z uprawnienia do ustalenia na 2019 roku cen energii elektrycznej na poziomie z dnia 30 czerwca 2018 roku czyli w praktyce płacić za prąd mniej.

Reklamy

 

Chodzi tu o: osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, spółki prawa handlowego – spółki z o.o. spółki akcyjne, spółki jawne, komandytowe, stowarzyszenia i fundacje prowadzące działalność gospodarczą,w tym podmioty prowadzące działalność rolniczą, a także szpitale i jednostki sektora finansów publicznych oraz inne państwo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Indywidualne gospodarstwa domowe oraz rolnicy korzystający z taryfy G skorzystają z takiego uprawnienia automatycznie, bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności.

Reklamy

Małe firmy muszą złożyć do swojej firmy energetycznej (tej z którą mają podpisaną umowę) oświadczenie, którego wzór wraz z instrukcją wypełnienia można znaleźć na stronie Ministerstwa Energii pod linkiem: https://www.gov.pl/web/energia/komunikat-ministra-energii. Oświadczenie powinno być przesłane pocztą ( zaleca się przesyłkę poleconą) do dnia 13 sierpnia 2019 roku – ważna jest data stempla pocztowego.

Przedsiębiorcy zaliczani do dużych i średnich mogli ubiegać się o udzielenie im pomocy de minimis za II półrocze 2019 roku.

Reklamy

Dla porządku przypomnieć należy, iż według art. 7 ustawy prawo przedsiębiorców:

1) za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a)zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b)osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro, zaś

2) za małego przedsiębiorcę uznaje się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a)zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

b)osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro i który nie jest mikroprzedsiębiorcą.


adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie