23 grudnia 2024

Porady prawne: Ulga sponsoringowa (CSR) w PIT i CIT

Od początku 2022 roku przedsiębiorcy będący podatnikami podatków dochodowych, zarówno dochodowego od osób fizycznych (PIT), jaki i dochodowego od osób prawnych (CIT) mają prawo korzystania z  ulgi sponsoringowej. 

Reklamy

Ulga została uregulowana w sposób tożsamy w obydwu ustawach podatkowych, a nadto dotyczy podatników rozliczających się zarówno według zasada ogólnych oraz podatkiem liniowym.

­­
Czym jest ulga CSR?

Chodzi tu o wydatki ponoszone w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu na działalność: sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Jednak, co warto zauważyć nie chodzi tu o darowizny, ale o wydatki, w których pojawia się walor wzajemności. Podatnik przekazuje pieniądze w zamian za promocję np. jego logo pojawia się na banerach, koszulkach zawodników itp. 

Reklamy

Ustawodawca zdefiniował, że w przypadku działalności sportowej za koszty uzyskania przychodu uznaje się koszty poniesione na finansowanie:  

  1. klubu sportowego – przy czym przepisy precyzują, że chodzi o klub sportowy, o którym mowa w art. 28 ust 1 ustawy o sporcie oraz na cele, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o sporcie ( na realizację programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach,  pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, sfinansowanie stypendiów sportowych i wynagrodzenia kadry szkoleniowej – jeżeli wpłynie to na poprawę warunków uprawiania sportu przez członków klubu sportowego, który otrzyma dotację, lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do działalności sportowej prowadzonej przez ten klub);
  2. stypendiów sportowych rozumianych, jako jednostronne, bezzwrotne świadczenie pieniężne przyznawane min. przez klub sportowy za wyniki w sporcie albo na przygotowanie się do zawodów, 
  3. imprez sportowych (niebędących masowymi imprezami sportowymi).

W przypadku działalności kulturalnej, prowadzonej na podstawie ustawy o  organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej do ulgi zaliczy się finansowanie:  instytucji kultury wpisanych do stosownego rejestru albo  działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Reklamy

Wydatki na szkolnictwo wyższe i naukę mogą być: na stypendia, opłacanie pracownikom studiów, opłat za studia dualne, wynagrodzenia studentów (praktykantów i stażystów) oraz absolwentów. W trzech ostatnich przypadkach konieczna jest umowa między podatnikiem a uczelnią. Nadto wskazać należy, iż ulga na szkolnictwo nie będzie przysługiwała założycielom uczelni niepublicznych. 

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 26ha PIT oraz art. 18 ee CIT podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów związanych z wyżej określonymi wydatkami. W praktyce oznacza to, że podatnik zaliczy dany wydatek do kosztów uzyskania przychodu, a następnie będzie mógł 50%  tego kosztu odliczyć od podstawy opodatkowania. Ulga będzie odliczana w zeznaniu rocznym, maksymalnie do wysokości dochodów uzyskanych w roku podatkowym, do zeznania winna zostać załączona informacja według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu. 

­

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie oraz

Stowarzyszeniem Sołtysów Gminy Hrubieszów w Hrubieszowie


Zobacz też:

Porady prawne: Kara za nieuczciwe pokazy handlowe

Porady prawne: Kara za nieuczciwe pokazy handlowe


LubieHrubie na Instagramie