23 grudnia 2024

Powiat hrubieszowski: Ukraińcy tracą prawo jazdy, bo łamią polskie przepisy ruchu drogowego

 

Pomimo wielu akcji prewencyjnych, apeli oraz kontroli drogowych w dalszym ciągu nie brakuje kierowców, którzy nie zważając na konsekwencje łamią obowiązujące przepisy. Wczoraj policjanci hrubieszowskiej drogówki zatrzymali dwóch kierujących, którzy znacznie przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym, obaj stracili prawo jazdy.  Pierwszym z nich okazał się 33-letni obywatel Ukrainy, który został zatrzymany po godzinie 17:00 w miejscowości Teptiuków. Mężczyzna jechał z prędkością 126 km/h w obszarze zabudowanym.  

Reklamy

Drugiego kierującego zatrzymano niespełna dwie godziny później w miejscowości Husynne. Jak się okazało 28-latek kierujący samochodem marki Peugeot miał na liczniku 131 km/h, przy ograniczeniu do 50 km/h. Obaj kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości 500 zł. Ponadto zatrzymano im prawa jazdy.

Na początku lipca policjanci z hrubieszowskiej drogówki zatrzymali ponadto w miejscowości Strzyżów 22-letniego kierującego oplem. Mężczyzna nie dość, że przekroczył dozwoloną prędkość o 63 km/h, to także wyprzedzał na skrzyżowaniu, bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Kierującym okazał się obywatel Ukrainy, który za popełnione wykroczenia został ukarany przez policjantów mandatem karnym w wysokości 1 tys zł. Zatrzymano mu również prawo jazdy.

Reklamy

Przypominamy, że  w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób.

W praktyce, ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument za pierwszym razem na 3 miesiące. Należy pamiętać, iż starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę, o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Reklamy

Istotne jest, iż 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane jest prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty). Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

 

 

źródło i fot. KPP Hrubieszów (EK.)