22 grudnia 2024

Powiatowe Święto Plonów Dołhobyczów 2015

6 września w Dołhobyczowie mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego obchodzili Powiatowo – Gminne Święto Plonów.

Reklamy

 

Swoją obecnością zaszczycili je m. in. Poseł na Sejm RP Pan Marek Poznański, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Zofia Szalczyk, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Pan Arkadiusz Bratkowski, delegacje z powiatów partnerskich z Kętrzyna i Lwówka Śląskiego oraz przedstawiciele samorządu z Ukrainy na czele z Igorem Daciukiem – Przewodniczącym Rady Rejonowej z Sokala, a także Wójtowie, przewodniczący Rad Gmin oraz Radni z powiatu hrubieszowskiego. Obecni byli także przedstawiciele agencji i organizacji działających na polu rolnictwa, przedstawiciele służb mundurowych i środowisk związanych z oświatą i kulturą.

Korowód dożynkowy prowadzony był przez Orkiestrę Górniczą pod batutą Grzegorza Pakury. Warto wspomnieć, że jest to orkiestra dęta, która powstała w 1963 r. i do dzisiaj niezmiennie kultywuje tradycje Górnego Śląska. W swojej ponad pięćdziesięcioletniej  działalności z powodzeniem wzięła udział w wielu przeglądach i festiwalach artystycznych. W skład orkiestry wchodzą obecni jak i byli pracownicy kopalń oraz muzycy zawodowo związani ze sceną muzyczną Górnego Śląska.

Reklamy

Korowód dożynkowy rozpoczął pochód ok. godziny 10-tej. Na czele delegacji wieńcowych jechali Starostowie tegorocznych dożynek Pani Barbara Dębowczyk i Pan Dariusz Małek.

Dożynkowe uroczystości rozpoczęła  Msza Święta Dziękczynna w intencji rolników z powiatu hrubieszowskiego, celebrowana przez Proboszcza Parafii Dołhobyczów ks. Krzysztofa Soliło. We mszy św. uczestniczył również ks. Jan Kot – proboszcz parafii prawosławnej p.w. Zaśnięcia N.M.P. w Hrubieszowie. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych wykonanych z kłosów zbóż, owoców, warzyw oraz polnych kwiatów.

Reklamy

Po mszy św. korowód dożynkowy udał się na stadion w Dołhobyczowie, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. Głos zabrali gospodarze imprezy oraz zaproszeni goście. Następnie wręczone zostały odznaczenia „Zasłużonych dla rolnictwa”. Na wniosek Starosty Hrubieszowskiego Pana Józefa Kuropatwy, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla niżej wymienionych osób:

1. Jan Bekier

2. Urszula Chuda

3. Maryla Ciężczak

4. Leszek Dragan

5. Daniel Dziadosz

6. Krzysztof Flis

7. Lucyna Momot

8. Katarzyna Motyl

9. Marek Naklicki

10. Marzena Pacaj

11. Grzegorz Potrzeszcz

12. Wanda Semenowicz

13. Wiesław Turewicz

14. Tadeusz Woźniak

15.  Waldemar Wrzyszcz

 

Przyznane zostały również dodatkowe odznaczenia: Zbigniew Lebiedowicz – Zasłużony dla Województwa Lubelskiego oraz Mirosław Kłos – podziękowanie za wspieranie inicjatyw podejmowanych przez powiat hrubieszowski.

Jak co roku, zgodnie z tradycją, odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. W konkursie powiatowym na najlepszy wieniec dożynkowy przyznano następujące nagrody:

I nagroda Gmina Mircze Sołectwo Modryniec Wschodni

II nagroda Gmina Trzeszczany Sołectwo Trzeszczany Pierwsze

III nagroda Gmina Dołhobyczów Sołectwo Witków

W części artystycznej występowały zespoły z Powiatu Hrubieszowskiego, m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

 

 

źródło i fot Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie