Firma ArchaeoFuture we współpracy z zamojską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie i Urzędem Gminy w Horodle rozpoczęła prace archeologiczne na grodzisku w Horodle.
ArchaeoFuture:
Dopełniliśmy dziś pierwszych formalności i wkrótce zaczynamy kolejny duży projekt. 2 października, dokładnie co do dnia w 605. rocznicę podpisania unii horodelskiej między Polską i Litwą (1413 r.), przystępujemy do pracy nad rozpoznaniem niezwykle interesującego, ale notorycznie pomijanego przez archeologów grodziska w Horodle nad Bugiem.
Początkowy etap, to pomiary w terenie, przygotowanie map, planów i trójwymiarowych modeli (pierwsze próby już prezentujemy). Jeszcze w tym roku planujemy wykonanie archeologicznych badań nieinwazyjnych oraz odwiertów, które – mamy nadzieję – pozwolą nam wstępnie rozpoznać to, co kryje ziemia i zaplanować prace wykopaliskowe może już na wiosnę 2019.
Okres zimowy, który spędzimy głównie w Italii, realizując nasze włoskie projekty, będzie dla nas jednocześnie czasem przygotowań do badań w Horodle. Musimy przeczytać górę zebranej literatury i wydań źródłowych, zadbać o kolejne środki finansowe i skompletować zespół współpracowników oraz konsultantów. Z założenia projekt horodelski ma mieć charakter międzynarodowy.
Badania na grodzisku, to nasza wspólna inicjatywa z Gminą Horodło, ale ważny impuls „zapalający” pojawił się ze strony archeologa Wiesława Komana z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
Radio Lublin: AUDIO
https://radio.lublin.pl/news/historyczna-perelka-odkryje-prawdziwe-tajemnice